عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » «آری و نه به رمان نو» و سه رمان از آلن روب گری‌یه

«آری و نه به رمان نو» و سه رمان از آلن روب گری‌یه

۱۹

اسفند

۹۲

«آری و نه به رمان نو» و سه رمان از آلن روب گری‌یه

کتاب آری و نه به رمان نو(مجموعه مقالات) و سه اثر از آلن روب گری‌یه با ترجمه منوچهر بدیعی و با همکاری نشر نیلوفر منتشر شد.

رمان ها

«ژَلوزی»، «شاهد» ،«در تو در تو»، رمان‌های تازه منتشر شده آلن روب گری‌یه اند.

آری و نه به رمان نو

مجموعه «آری و نه به رمان نو» شامل مقالاتی در حوزه رمان‌نویسی است و بدیعی آن‌ها را انتخاب و ترجمه کرده است. این کتاب شامل مقاله‌هایی از موافقان رمان نو مانند آلن روب گری‌یه، رولان بارت، ژرار ژنت و برخی مخالفان رمان نو از جمله فرانسوا موریاک، پیردو بوادفر، گور ویدال است که همگی مطالبی را درباره رمان نو نوشته‌اند. برخی از این نویسندگان و منتقدان، مخالف رمان نو و گروهی موافق آن هستند.

«رمان نو» عنوان یکی از جنبش‌های ادبی است که ریشه‌های شکل‌گیری آن را می‌توان در دهه ۵۰ میلادی و در کشور فرانسه جست‌وجو کرد. بنیانگذاران این جنبش از جمله روب گریه، کلود سیمون، ناتالی ساروت و میشل بوتور انتقادهای زیادی را به سبک کلاسیک داستان‌نویسی داشتند و به همین دلیل برخی از این جنبش با نام «ضد رمان» یاد می‌کردند.

ترجمه آثار آلن-روب-گریه

 آلن روب گری‌یه

آلن روب گری‌یه از جمله نویسندگان و فیلم سازان فرانسوی سال ۱۹۲۲ متولد شد.

گری‌یه از لحاظ فکری بسیار از  فلاسفه آلمانی به ویژه هایدگر و سبک داستان پردازی کافکا تأثیر گرفته بود  و دیدگاه او به جریان فلسفی پست مدرنیسم نزدیک بود.داستان‌های آلن روب گری یه بسیار مورد پسند و تحسین رولان بارت از شاخص‌ترین چهره‌های پست مدرنیسم بود.

آلن رب گری‌یه به شدت از توصیفات رئالیستی مبتنی بر راوی دانای کل، آن چنان که در آثار بالزاک به چشم می‌آید پرهیز می‌کرد و با توصیف عینی جزئیات و خودداری از به کارگیری صفت به گوستاو فلوبر نزدیک می‌شد.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + شش =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>