عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » “اسطوره شناسی نزد رولان بارت” در خانه هنرمندان

“اسطوره شناسی نزد رولان بارت” در خانه هنرمندان

۱۳

مرداد

۹۳

“اسطوره شناسی نزد رولان بارت” در خانه هنرمندان

نشست “اسطوره شناسی نزد بارت” روز شنبه (۱۸ مرداد ماه) ساعت ۱۸، در خانه هنرمندان – سالن استاد امیرخانی برگزار می‌شود.

اسطوره شناسی نزد رولان بارت

نشست اسطوره شناسی نزد رولان بارت با سخنرانی دکتر بهمن نامور مطلق، برگزار می‌شود و برای پیش مطالعه و حضور در این جلسه کتاب‌هایی چون: اسطوره، امروز اثر رولان بارت و ترجمه شیرین دخت دقیقیان(نشر مرکز) و همین طور کتابی دیگر از این نویسنده با عنوان اسطوره شناسی (Roland Barthes (1957). Mythologies. Editions du Seuil. Paris) پیشنهاد شده است.

رولان بارت از نظریه پردازان و روشنفکران نیمه دوم قرن بیستم نظرات قابل توجه و بدیعی در مورد اسطوره و اسطوره‌شناسی دارد. بارت به عنوان یک نشانه شناس نگرش ویژه‌ای در این رابطه ارائه می‌دهد. هدف بارت از مطالعه اسطوره‌شناسی مطالعه نشانه است.

از نظر وی اسطوره یک نشانه است و به همین رو موضوع مطالعات نشانه شناسی قرار می‌گیرد. بنابراین بارت نه فقط با رویکردی نشانه شناختی به مطالعه اسطوره می‌پردازد بلکه تعریفی خاص و نشانه شناختی از آن نیز ارائه می‌دهد. همچنین اسطوره دراین دیدگاه کارکرد مخصوصی به خود می‌گیرد که آنرا بیش از پیش از اغلب رویکردهایی که به اسطوره می‌پردازند متمایز می‌کند.

اسطوره شناسی نزد رولان-بارت

در این دیدگاه اسطوره یک گفتار است و لایه دوم یک فرایند دلالتپردازانه محسوب می‌شود که از زبان-موضوع شروع می‌شود و به فرازبان می‌رسد. تازگی مبحث بارت که موجب شد وی را یکی از نظریه‌پردازان مطالعات اسطوره‌ای در دوره معاصر به حساب بیاورند در همین نظام دو لایه ارتباطاتی است. در این نظریه اسطوره می‌کوشد تا امور تاریخی را طبیعی و امور موقت را جاودانه و امور سودجویانه را معصومانه جلوه دهد.

علاقه مندان برای حضور در نشست اسطوره شناسی نزد بارت می‌توانند به نشانی تهران، خیابان طالقانی،‌ بعد از ایرانشهر،‌خیابان شهید موسوی شمالی،ضلع جنوبی باغ هنر، مراجعه کنند.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو − = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>