عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » انتشار شعرهای شیمبورسکا

انتشار شعرهای شیمبورسکا

۱۱

آبان

۹۳

انتشار شعرهای شیمبورسکا

مجموعه شعر˝هیچ‌چیز دوبار اتفاق نمی‌افتد˝در بر گیرنده شعرهای ویسواوا شیمبورسکا(شاعر لهستانی) با ترجمه‌ ملیحه بهارلو به زودی با همکاری نشر چشمه منتشر می‌شود.

ویسواوا شیمبورسکا شاعر لهستانی در سال ۱۹۹۶ علی‌رغم منتشر کردن تنها ۲۰۰ شعر، جایزه‌ی نوبل را دریافت کرد و توسط آکادمی نوبل ستایش شد.

او پنجمین نویسنده‌ لهستانی بود که موفق به دریافت جایزه‌ نوبل شد. هیات نوبل از او به عنوان “موتزارت عرصه‌ شعر” یاد کردند، به این دلیل که سرودن شعر را از چهار سالگی آغاز کرده بود.

شیمبورسکا سال ۱۹۹۹ به‌عنوان یکی از ۱۰ شاعر محبوب دنیا که هنوز زنده بود انتخاب شد، او علی‌رغم محبوبیتش همیشه از بودن در انظار عمومی دوری می‌کرد، سال ۲۰۰۰ در گفت‌وگویی با روزنامه‌ گاردین، گفت: هیاهو و سروصدای زیادی در مورد من وجود دارد. هر کسی به تنهایی احتیاج دارد، به‌خصوص کسی که نیاز دارد در مورد آن‌چه تجربه می‌کند، فکر کند. تنهایی در کار من به‌عنوان یک شیوه‌ الهام‌ گرفتن، خیلی مهم است. البته منظورم انزوا نیست، من درباره‌ انزوا شعر نمی‌نویسم.

او در این مصاحبه از تمایل رسانه‌ها برای گفت‌وگو با خود ابراز شگفتی کرده و گفته است: “اصلا نمی‌فهمم چرا مردم مایلند با من مصاحبه کنند. در چند سال گذشته، بیشتر از هر فعلی، از فعل “نمی‌دانم” استفاده کرده‌ام. به سنی رسیده‌ام که باید از نظر آگاهی آدم جا‌افتاده‌ای باشم، اما واقعیت این است که هیچ چیز نمی‌دانم. به نظر من بیشتر خرابکاری‌ها و افتضاحات بشری را آدم‌هایی به بار آورده‌اند که فکر ‌کرده‌اند، چیزی می‌دانند.

ویسواوا شیمبورسکا، روز اول فوریه در اثر سرطان ریه در شهر کراکو درگذشت.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 × شش =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>