عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تئاتر » اخبار تئاتر » “اژدهاک” و موسیقی تانگو در برج میلاد

“اژدهاک” و موسیقی تانگو در برج میلاد

۴

تیر

۹۳

“اژدهاک” و موسیقی تانگو در برج میلاد

نمایشنامه افسانه ” اژدهاک” نوشته بهرام بیضایی و به کارگردانی هانی صالحی به همراه سایه بازی از ۱۲ تیر ماه در برج میلاد – سالن رودکی به اجرا در می‌آید.

اژدهاک و موسیقی تانگو

نمایش اژدهاک که تلفیقی است از اسطوره کهن ایرانی و هنر پست مدرن، در واقع رنج نامه‌ای است از داستان پادشاهی شکست خورده و ماردوش که برای رهایی از این مارها از هرکس کمک می‌طلبد اما این خواسته او تحقق نمی‌یابد…

این اثر به همراه موسیقی آرژانتین و حرکات فولکلور ایرانی، در قالب اثری پست مدرن به اجرا در می‌آید؛ در این اثر مهرداد آبجار( طراح گروه حرکت) و محمد لامعی( سرپرست گروه موسیقی “راش”) و نبز بازیگرانی چون: شهروز شبستری، مجید فاطمی، یونس حمزه لویی، محسن لطیفی، سینا غضنفری، امین سفردوست، محسن لطیفی، مهدی باقری، عسل مقدم، الهه عزتی، رها حیدری و سپیده سوهانی، گروه نمایش”اژدهاک” را رهمراهی خواهند کرد.

صالحی درباره موسیقی آرژانتین گفته است:

موسیقی فولک آرژانتین و افسانه “اژدهاک” دارای فضای حماسی و گاه پر از عواطف و احساسات انسانی هستند. در کنار هم قرار دادن این‌ عناصر نتیجه تحقیقات درازمدت بود ولی ماحصل کار یک نمایش بسیار متفاوت و ساختارشکن است که نه تنها در داخل ایران هیچ مورد مشابهی ندارد، حتی دارای تفاوت‌های اساسی با موارد خارجی خواهد بود.

نوازندگان

اردشیر همتی: گیتار، پوریا گوران: کاخن، سینا لطیف‌پور: پرکاشن، سایه مومنی: کنترباس، علیرضا چهرقانی: ویولون، امیرحسین محمدخانی:ابوا

نمایش اژدهاک

وی در ادامه درباره هنر سایه بازی افزود:

سایه بازی یکی از اشکال کهن نمایش بخصوص در مشرق زمین است که در گذشته بسیار دور در ایران نیز رایج بود، اما سال‌هاست که به ورطه فراموشی سپرده شده است. البته خود بهرام بیضایی در احیای این شیوه کهن بسیار کوشیدند و طی سال‌های اخیر نیز نمایشنامه‌خوانی با بهره‌گیری از تکنیک سایه بازی را در خارج از کشور به روی صحنه بردند؛ اما این کار تفاوت‌های بسیاری با کار ایشان دارد. این اجرای “اژدهاک” یک تئاتر موزیکال همراه با حرکات موزون و داستان‌محور قلمداد می‌شود و همانطور که گفتم در قالب سبک پست مدرن است.

نمایش اژدهاک

همچنین مهرداد آبجار درباره نمایش اژدهاک گفته:

متن ما یک متن اسطوره‌ای ایرانی است ولی قرار است در قالبی پست مدرن ارائه شود، بنابراین ما سعی کردیم برخی از المان‌های رقص‌های فولک و محلی را با المان‌های مدرنی مثل باله جایگزین کنیم. یعنی به نوعی تلفیقی است بین فضای اسطوره‌ای کهن و فضای مدرن.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− پنج = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>