عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » بار دیگر شهری که دوستش دارم

بار دیگر شهری که دوستش دارم

۱۹

مهر

۹۳

بار دیگر شهری که دوستش دارم

 رمان « بار دیگر شهری که دوستش دارم » نوشته نادر ابراهیمی توسط وسط شکوفه متدینی مترجم ایرانی ساکن شهر کپنهاک به زبان دانمارکی ترجمه و در این کشور منتشر شد.

بار دیگر شهری که دوستش دارم

رمان « بار دیگر شهری که دوستش دارم » نادر ابراهیمی برای اولین بار در سال ۱۳۷۷ توسط نشر روز‌بهان انتشار یافت و تا سال ۱۳۹۰ به چاپ بیست و دوم خود رسید.

نادر ابراهیمی، ناشر برگزیده آسیا و جهان ، برگزیده جشنواره‌های آسیایی و جهانی در زمیه تصویرگری کتاب کودک، برنده جایزه نخست تعلیم و تربیت یونسکو در زمینه ادبیات کودکان، نویسنده برگزیده ادبیات داستانی بیست سال بعد از انقلاب، نویسنده صدها مقاله تحقیقی و نقد، و دهها داستان و رمان و نمایشنامه است.

داستان کتاب در حقیقت گفت و گوی عاشقانه یک پسر با خود و با یاد و خیال معشوق ۱۱ سال پیشش می‌باشد . گفت و گوها و برداشت‌های پسر از وقایع و زندگیش در این ۱۱ سال دوری از هلیا ( عشقش) و سال‌های با هم بودنشان را روایت می‌کند.

یک نکته جالب در مورد اسم هلیا که در داستان آمده :

هلیا ، اسمی است که برای نخستین بار در ایران به وسیله نادرابراهیمی، در کتاب «بار دیگر شهری که دوست می داشتم» به کار رفت که ساخته خلاقیت نویسنده است، ریشه تاریخی ندارد و با این حال میان مردم، به عنوان اسمی زنانه، رواج یافته است.
سال‌ها پیش، نادر ابراهیمی در حالی که با اتوبوس از تهران به اصفهان سفر می کرد، شروع به بازی و در هم ریختن واژه«الهی» کرد تا بتواند از دل آن نامی خوش آهنگ و متفوت بسازد. پس از مدتی واژه خود ساخته«هلیا» را از به هم ریختن حروف واژه «الهی» ساخت و در داستان بلندش «بار دیگر شهری که دوست می داشتم» به کار برد. مدت‌ها بعد نادرابراهیمی متوجه شد که واژه «هلیو» در لاتین قدیم به معنی خورشید است.

بخش از داستان :

 به یاد داشته باش که یک مرد عشق را پاس می‌دارد ، یک مرد هر چه را که می‌تواند به قربانگاه عشق می‌آورد ، آنچه فدا کردنی است فدا می‌کند ، آنچه شکستنی ست می‌شکند و آنچه را که تحمل سوز است تحمل می‌کند ، اما هرگز به منزلگاه دوست داشتن به گدایی نمی‌رود .

 مهر آن متاعی نیست که بشود آزمود و پس از آن ، ضربه یک آزمایش به حقارت آلوده‌اش نسازد . عشق جمع اعداد و ارقام نیست تا بتوان آن را به آزمایش گذاشت ، باز آنها را زیر هم نوشت و باز آنها را جمع کرد .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− سه = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>