عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » نقد و بررسی رمان”اندوه مونالیزا”

نقد و بررسی رمان”اندوه مونالیزا”

۵

اسفند

۹۲

نقد و بررسی رمان”اندوه مونالیزا”

رمان”اندوه مونالیزا” نوشته شاهرخ گیوا روز پنج شنبه(۸ اسفند ماه) ساعت ۱۶:۳۰ در سالن همایش‌های فرهنگسرای فناوری اطلاعات نقد و بررسی می‌شود.

در جلسه نقد و بررسی رمان شاهرخ گیوا، یوسف انصاری، ابراهیم دمشناس و سیاوش گلشیری، حضور خواهند داشت.

رمان”اندوه مونالیزا”

در اندوه مونالیزا با نوعی نقد سیاسی و اجتماعی مواجه هستیم و داستان به دوره پهلوی دوم و اوایل انقلاب اشاره دارد.

داستان زندگی خانواده‌ای را روایت میکند که شهرداری می‌خواهد خانه اشان را برای ساخت یک پل خراب کند.

نقد اندوه-مونالیزا

«دوستی‌ها، هر چقدر هم پایدار، عاقبت ‌جایی بر سر اتفاقی کوچک یا بزرگ به انتها می‌رسد. خب، تقصیر را هم نمی‌شود به گردن کسی انداخت. حتا به گردن تقدیر. شاید هم بشود؛ نمی‌دانم. باید وجدان بی‌طرف بود این‌طور وقت‌ها. خب، زندگی همین است و همین شکلی‌ست. از آن انفجار بیگ‌بنگ و از ازل بگیر تا… تا به ابد. هیچ چیز و هیچ‌کس را هم نمی‌شود تقصیرکار دانست. شاید هم این من هستم که درست فکر نمی‌کنم. شاید مثل فیلم‌های کیمیایی باید یخه‌ی یکی را چسبید، کوبیدش کنج دیوار، چاقو را گذاشت زیر گلوش و فریاد زد: «آی تو بودی، توِ ناکس بودی که باعث شدی برن. لامصب، تو بودی که جدایی انداختی بین ما.» اما چه فایده؟ حالا سال‌هاست که حتا اسم‌های یکدیگر را به‌زحمت به خاطر می‌آوریم. نه فقط سهیلا و عباس را؛ خیلی‌هامان خیلی سال است که این شکلی شده‌ایم. گاهی فکر می‌کنم زندگی چقدر گوشه‌های گنگ و گره‌های کور دارد، و با هیچ دندانی هم نمی‌شود این گره‌ها را باز کرد، حتا دندان پلنگ.»

* آدرس: فرهنگسرای فناوری اطلاعات در تقاطع خیابان جمهوری اسلامی و کارگر

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ هشت = 16

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>