عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » بزرگداشت گئو ویدن گرن در شهر کتاب

بزرگداشت گئو ویدن گرن در شهر کتاب

۱

شهریور

۹۳

بزرگداشت گئو ویدن گرن در شهر کتاب

مراسم بزرگداشت گئو ویدن گرن، روز سه شنبه( ۴ شهریور ماه) ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

بزرگداشت گئو ویدن گرن در شهر کتاب

در برنامه بزرگداشت گئو ویدن گرن نویسنده کتاب”پژوهشی در خرقه‌ درویشان و دلق صوفیان”- که به تازگی از سوی انتشارات آگه منتشر شده است- اساتیدی چون: حضور نصرالله پورجوادی، فضل‌الله پاکزاد و بهار مختاریان، حضور خواهند داشت و این اثر مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.

بزرگداشت گئو ویدن گرن در شهر کتاب

دکتر گئو ویدن گرن، شرق‌شناس‌شناس، ایران‌شناس و دین‌پژوه سوئدی، در ۱۹۰۷ در استکلهم زاده شد و پس از تحصیل الهیات، تاریخ ادیان و زبان و ادبیات لاتین و زبان‌ها و ادیان ایرانی و سامی فعالیت علمی خویش را پس از اخذ دکترا از ۱۹۳۶ در دانشگاه اوپسالا آغاز کرد و در ۱۹۹۶ درگذشت. حوزه‌ مطالعاتی ویدن گرن پدیدارشناسی دین بود و درباره‌ ادیان و مذاهب ایرانی از جمله اسلام پژوهش‌هایی انجام داد.

او به زبان‌های اوستایی، پهلوی، ارمنی، ترکی، فارسی، سانسکریت و سامی تسلط داشت و آثار متعددی منتشر کرد. شش کتاب او با عنوان‌های مانی و تعلیمات او (ترجمه‌ نزهت صفای اصفهانی)، هنر مانوی و زرتشتی (ترجمه‌ یعقوب آژند)، فئودالیسم در ایران باستان (ترجمه‌ هوشنگ صادقی)، دین‌های ایران باستان (ترجمه‌ منوچهر فرهنگ)، جهان معنوی ایرانی از آغاز تا اسلام (ترجمه‌ محمود کندری) و پژوهشی در خرقه‌ درویشان و دلق صوفیان (ترجمه‌ بهار مختاریان) به فارسی برگردانده شده و انتشار یافته است. ویدن گرن در دهه‌ ۱۹۷۰ – ۱۹۶۰ ریاست انجمن بین‌المللی تاریخ دین را بر عهده داشت.

 مرکز فرهنگی و بین‌المللی شهر کتاب در نظر دارد پس از این با همکاری مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوئد و دانشگاه‌های استکهلم، اوپسالا و لوند برنامه‌هایی را برای معرفی فرهنگ ایران و اسلام و فرهنگ سوئد در ایران و سوئد برگزار نماید.

* علاقه مندان برای حضور در این نشست می‌توانند در زمان یاد شده به نشانی تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر، نبش کوچه‌ی سوم، مراجعه نمایند.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× پنج = 5

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>