عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تئاتر » اخبار تئاتر » نگاهی به نمایش بیوه ها

نگاهی به نمایش بیوه ها

۹

دی

۹۲

نگاهی به نمایش بیوه ها

نمایش بیوه‌های غمگین سالار جنگ نوشته محمد امیر یار احمدی و به کارگردانی شهاب الدین حسین پور، با بازی: گلاب آدینه، شیرین بینا، حمید رحیمی، نورا هاشمی‌، محمد صدیقی‌مهر، حمیده مستعان از ۱۷ آذر ماه ۹۲ در تئاتر شهر – سالن چهارسو به روی صحنه رفته و اجرای آن تا ۱۵ دی ماه ۹۲ ادامه خواهد داشت.

نگاهی به نمایش بیوه‌های غمگین سالار جنگ

متن«بیوه‌های غمگین سالار جنگ» یار احمدی، اثری با درونمایه اجتماعی، نگاه تحلیلی، عمیق و نظریه پردازی‌های روشنگرانه او درباره جامعه و تاریخ معاصر آن است. دانش و آگاهی این نویسنده از تاریخ، فرهنگ عامه، دیدگاه‌های جامعه شناسانه و قومیت شناسانه او در این اثر نیز آنچنان بازتاب دارد که متن دراماتیک را از یک کمدی موقعیت به یک تراژدی عمیق تاریخی، اجتماعی تبدیل می‌کند.

در متن «بیوه‌های غمگین سالار جنگ»،  داستان خانه و خاندان و سرنوشت سه زن بیوه «محمد تقی خان سالار جنگ» بعد از مرگ همسرشان، در مواجه با پیشکار دغل باز و ریاکار و چپاولگرش روایت می‌شود. هرچند نام و القاب «سالار جنگ» ظاهرا وام گرفته از شخصیت مشخص درباری و صاحب نام اواخر دوره قاجاریه است، اما شرح احوالش روایتی است ساخته شده در دل داستان دراماتیک و طنزآمیزی از یار احمدی.

نمایش بیوه-های-غمگین-سالار-جنگ

دیدگاه محمدامیر یاراحمدی در این متن مانند دیگر آثارش، به طور مشخص بررسی یک وضعیت و موقعیت اجتماعی از احوال کنونی و آینده جامعه‌ای است که دروغ مبنای اداره امور آن در یک سده تاریخی در گذشته بوده است.

او با قرار دادن نشانه‌های زبانی، فرهنگی و اصطلاحات و گویش خاص در دیالوگ‌های شخصیت‌ها و استفاده از ابزار مشخصی مانند رادیوگرام و برنامه خاصی از آن (گل‌های رنگارنگ)، زمان وقوع داستان خود را اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره رضاخان پهلوی قرار داده است؛ دوره‌ای که نظام حکومتی، اجتماعی و طبقاتی ایران پس از سالیان متمادی با تحولات زیادی مواجه شد و در نتیجه، آشفتگی‌ها و گسستگی‌های فرهنگی و سیاسی در پی داشت. کشور، که در این نمایش نماد آن خانه اربابی است، با درهم ریختگی و وضعیت نامتعادل اقتصادی، فرهنگی و سیاسی مواجه می‌شود و گفتمان دروغ و ریاکاری  بر فضای جامعه و دربار حکومتی سایه می‌اندازد؛ به طوری که زمام امور حکومتی به دست افراد بی سواد، زورگو، دغلباز و نالایق می‌افتد و اموال و ثروت ملی به تاراج سودجویان می‌رود….

منبع: ایران تئاتر

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + = 9

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>