عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » موسیقی » اخبار موسیقی » انتسار آلبوم تکنوازی سه تار” حسین مهرانی”

انتسار آلبوم تکنوازی سه تار” حسین مهرانی”

۲۷

فروردین

۹۳

انتسار آلبوم تکنوازی سه تار” حسین مهرانی”

آلبوم تکنوازی سه تار حسین مهرانی با همکاری انتشارات ماهور منتشر شد.

آلبوم حسین مهرانی

حسین مهرانی در آلبوم تنوازی سه تارش  به اجرای ردیف دستگاه شور پرداخته‌ است و محوریت در این آلبوم گوشه‌های دستگاه ماهور است.

این آلبوم شامل تکنوازی‌ با سه تار در دستگاه شور است.

نوازندگان

حسین مهرانی:سه تار

آرش فرهنگ فر:تنبک

در بروشور این آلبوم آمده است:

در این اثر، دستگاه شور، ردیفِ میرزاعبدالله در شور لا اجرا شده است. اگرچه در موسیقی اروپایی نیز اجرای یک قطعه در تُنالیته‌های مختلف بر فضای عاطفی موسیقی اثر می‌گذارد، اما در سازهای ایرانی، به‌خصوص تار و سه‌تار، اجرای یک دستگاه از پرده‌ای متفاوت به خاطر سازوکارهای مربوط به صدادهی ساز و تناسب واخوان‌ها، تغییرات چشمگیری در محتوای عاطفی موسیقی ایجاد می‌کند. به علاوه از آنجا که در تار و سه‌تار، یک دستگاه را حتا می‌توان از پردهٔ واحد نیز با کوک‌های متفاوت اجرا کرد، در هر اجرا می‌توان زیبایی‌شناسی متفاوتی را جست. این زیبایی‌شناسی متفاوت از آن رو جلوه می‌‌کند که اجرای یک دستگاه چه از پرده‌های مختلف و چه با کوک‌های گوناگون، بر کلیت روابط مدال دستگاه اثر می‌گذارد و به تناسب موقعیت، نت‌ها یا مدهای اصلی و فرعی خاصی را تقویت و برجسته می‌کند. در این اجرا، سه‌تار دو سُل لا رِ کوک شده است.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت − = 6

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>