عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » جشنواره کاریکاتور » مصاحبه اختصاصی با جواد علیزاده ، کاریکاتوریست مطرح ایران

مصاحبه اختصاصی با جواد علیزاده ، کاریکاتوریست مطرح ایران

۲۰

مهر

۹۳

مصاحبه اختصاصی با جواد علیزاده ، کاریکاتوریست مطرح ایران

عشق به کاریکاتور

بدون شک، جواد علیزاده را باید از مطرح‌ترین کاریکاتوریست‌های ایران در جهان دانست. هنرمندی که سال‌ها عاشقانه و با نگاهی متفکرانه نسبت به اتفاقات پیرامون، طرح می‌کشد و کارتون‌هایش از خاطره انگیزترین لحظه‌های ناب علاقمندان بوده است. برای من که روزگاری در عالم کودکی با نشریه طنز و کاریکاتور بزرگ شدم، همصحبتی با خالق آن آثار بعد از حدود ۲۵ سال، رویایی دست یافتنی شد .

مصاحبه اختصاصی با جواد علیزاده

-  شما در چند دوره از ” جشنواره کاریکاتور بهره وری ” حضور داشته و داور بوده اید. این جشنواره را نسبت به دیگر جشنواره‌های داخلی و خارجی چگونه می‌بینید؟

به نظرم همه جشنواره‌ها در نهایت لازم و مناسب است و موضوع این جشنواره می‌تواند در بیننده تاثیرگذار باشد و بهره وری بحثی است که می‌تواند در جامعه بازتاب داشته باشد. در دوره‌های گذشته هم آثار خوبی بوده ولی با توجه به سیاست گذاری‌های جشنواره و اهداف در نظر گرفته شده، باید با دید بازتری در انتخاب هیات داوری و شورای برنامه ریز اقدام شود.

-  چه پیشنهاداتی برای بهتر شدن این جشنواره در دوره‌های آتی دارید؟

در کل برگزاری جشنواره کاریکاتور در سطح کشور خیلی خوب است و باید به تعداد زیاد برگزار شود. اما در کنار برگزاری جشنواره لازم است که به آثار جشنواره توجه شود. در هر حال خوشحالم که جشنواره‌ای با موضوع بهره وری انجام شده و در چند دوره پیگیری می‌شود و موضوع خیلی خوبی است و با هیات داوران کاربلد و داوران مطرح جهانی این کار می‌تواند ادامه داشته باشد.

-  شما به عنوان یکی از اساتید مسلم کاریکاتور ، چه محدودیت‌هایی را برای هنرمندان این رشته در کشور احساس می‌کنید؟

باید به کاریکاتور به عنوان شغلی اصلی در کشور توجه شده و هنرمندان کاریکاتوریست مورد حمایت قرار گیرند. مردم، مخاطبین اصلی کاریکاتور هستند اما آثار هنرمندان با توجه به مشکلات مطبوعات به معرض نمایش در نمی‌آید. مشکلات مادی و مسایلی که در مطبوعات وجود دارد باعث می‌شود که هنرمندان به سمت جشنواره‌ها بروند. در صورتی که با همه مفید بودن جشنواره ها، باید گفت که بهترین شرایط برقراری ارتباط با مخاطب از طریق نشریات است که ما در این مساله کمبود داریم. آثار هنرمندان و نقدهایی که از افراد و موقعیت‌ها دارند در مطبوعات بازخورد دارد و همه افراد جامعه اعم از مردم و مقامات مسئول به نشریه مراجعه می‌کنند.

-  استاد علیزاده، کمی از شروع کارتان در عرصه کاریکاتور برای جوانان علاقمند بگویید.

من ۴۰ سال پیش، پیشنهاد مترجمی زبان انگلیسی را با حقوق ۷۰۰۰ تومانی آن زمان که مبلغی بالا محسوب می‌شده است ، رد کردم. در صورتی که خیلی راحت می‌توانستم در آن شرکت مشغول شوم اما علاقه بسیار به هنر کاریکاتور باعث شد که کار در یک روزنامه را با حقوق ۴۰۰۰ تومان انتخاب کنم. به هر حال من به دنبال عشق و علاقه خودم رفتم و شاید ضرر مالی کردم اما تنها مساله‌ای که خوشحالم می‌کند توجه و احترام نزد مخاطبین آثارم است و این باعث دلگیری من می‌شود. اما به همه جوانان توصیه می‌کنم که کاریکاتور را در کنار شغل دیگری ادمه دهند، چرا که امکان دارد با شرایط سخت مالی مواجه شوند. من همه عمرم را برای این کار گذاشتم و امید و پشتوانه ام، مخاطبین آثارم هستند.

نمونه ایی از آثار جواد علیزاده :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>