عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » بزرگداشت حافظ و مولوی

بزرگداشت حافظ و مولوی

۱۵

مهر

۹۳

بزرگداشت حافظ و مولوی

 ۱۶ و ۲۰ مهر برنامه‌هایی برای بزرگداشت حافظ و مولوی در موزه هنرهای معاصر و دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه تهران برگزار می‌‌شود.

به گفته مراقبی، ساعت ۱۱:۳۰  بیستم مهر در دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی جشنواره‌ای با موضوع بررسی حافظ و مولوی در ادبیات فارسی برگزار خواهد شد. همچنین در این برنامه از دو کتاب با نام‌های «۲۱ غزل حافظ» و «تأثیر ادبیات فارسی بر ادبیات اسپانیا» به زبان‌های آلمانی و اسپانیایی رونمایی می‌شود.

به عقیده مراقبی پژوهشگر و مدرس دانشگاه، دیوان حافظ ویژگی‌هایی دارد که آن را غیر قابل ترجمه می‌کند.به گفته او :  سال‌ها روی دیوان حافظ کار کرده‌ام و با ترجمه‌های دیوان حافظ نیز آشنایی دارم. به گمانم هیچ ایرانی نمی‌تواند در کنار یک فرنگی بنشیند و در خلال ترجمه، واژه‌ها و اصطلاحات و عبارات حافظ را توضیح دهد و معنی کند. از این رو دیوان حافظ را غیر قابل ترجمه می‌دانم.

وی در ادامه افزود : در سال‌های اخیر اغلب مخاطبان از مولوی به عنوان اسطوره و بت یاد می‌کنند. بی شک او یکی از بزرگ‌ترین سخن‌سرایان و شاعران فارسی است، اما در اشعارش به زمانه خودش نپرداخت و بیشتر جنبه عرفانی را مطرح کرد. ما از این منظر آثار مولوی را بررسی می‌کنیم.

گفتنیست ، کتابی با عنوان رباعیات خیام نوشته غلامحسین مراقبی آبان ماه از سوی انتشارات دانشگاه تهران چاپ و منتشر خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + 9 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>