عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تئاتر » اخبار تئاتر » “خشکسالی و دروغ” در فرهنگسرای نیاوران

“خشکسالی و دروغ” در فرهنگسرای نیاوران

۱۶

فروردین

۹۳

“خشکسالی و دروغ” در فرهنگسرای نیاوران

نمایش خشکسالی و دروغ به نویسندگی و کارگردانی محمد یعقوبی از ۲۱ فروردین ماه به مدت یک ماه در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران به نمایش در خواهد آمد.

نمایش خشکسالی و دروغ

نمایش خشکسالی-و-دروغ

بازیگران

احمد مهرانفر (در نقش آرش)، باران کوثری / سحر دولتشاهی (در نقش آلا)، علی سرابی (در نقش امید) و آیدا کیخایی (در نقش میترا)

داستان نمایش خشکسالی و دروغ، بر تاثیر دروغ در روابط بین افراد در خانواده تاکید دارد. اکثر کنش‌های داستان بین زوج شخصیت‌ها اتفاق می‌افتد: آرش و آلا، امید و میترا، امید و آرش، آرش و میترا. اما اولین و آخرین کنش روابط را از حوزهٔ ارتباط خصوصی افراد به ارتباط خانوادگی و بصورت عام‌تر به روابط اجتماعی تعمیم می‌دهند. هر کدام از این کنش‌ها از رویدادهای ساده‌ای مانند خر و پف کردن، غذا درست کردن و… شروع می‌شود و به صورتی واقع‌گرایانه به بحران می‌رسد. این فرایند در رابطهٔ میان شخصیت‌ها تکرار می‌شود تا این که عمق پیدا کرده و به فاجعه ختم شود. ساده‌بودن شروع این کنش‌ها به همزادپنداری مخاطب با شخصیت‌ها بسیار کمک می‌کند. البته رگه‌های طنز داستان در دل تراژدی نیز تاثیر بسزایی بر موفقیت و ارتباط مخاطب با نمایش دارد. یعقوبی در این نمایش به جای پرداختن به قصه‌ای خطی و مطرح کردن تم مورد نظر خود در ساختاری کلیشه‌ای، شخصیت‌ها را روانشناسی می‌کند. به همین دلیل با اینکه آدم‌های نمایش او ظاهراً گاهی گفتگوهای بی‌هدفی را دنبال می‌کنند ولی با هوشمندی به سراغ برخی انگیزه‌ها و دلایل ناگفته در متن می‌روند.

عوامل تهیه

دستیاران کارگردان: رها جهانشاهی، محمد قدس

طراح صحنه: منوچهر شجاع

طراح لباس: پریدخت عابدین نژاد

موسیقی: بهرنگ بقایی

طراح پوستر و بروشور: امیر اسمی

مدیرتهیه و تولید: محمد قدس

مدیران صحنه: سامان پورسلیمانی

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه + 3 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>