عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » داستان دو شهر دیکنز

داستان دو شهر دیکنز

۹

مهر

۹۳

داستان دو شهر دیکنز

پرفروش‌ترین کتابی که تاکنون در تاریخ به فروش رفته، رمانی است از چارلز دیکنز ، نویسنده انگلیسی به نام داستان دو شهر ، این رمان نخستین  بار در سال ۱۸۵۹ میلادی چاپ شد و تاکنون توسط ناشران مختلف به چاپ رسیده است.

این رمان، جوانی کشاورز زاده ایی را که تحت تعالیم اشرافیگرائی‌های فرانسوی در سال‌های منتهی به انقلاب و خشونت‌های انقلابیون را نسبت به اشراف سابق، در سال‌های اول انقلاب فرانسه به تصویر می‌کشد. در این جریانات ماجرای چند نفر دنبال میشود، از همه مهمتر چارلز دارنه، اشرافی فرانسوی سابق که با وجود ذات خویش، قربانی هیجانات ضد تبعیض انقلاب می‌شود و سیدنی کارتن، وکیلی بریتانیایی که فراری است و تلاش می‌کند زندگی ناخوشایندش را با عشق به همسر دارنه، لوسی مانه نجات دهد.

داستان دو شهر دیکنز

شیوه واقع‌بینی و واقع‌نگاری دیکنز لحنی پرجاذبه و مردم‌پسند دارد. سبک نوشته‌هایش نافذ،عرفانی، انسانی و خیال‌انگیز است که از زندگی خصوصی وی تأثیر پذیرفته است. پیکره داستانهای دیکنز در وهله اول به نظر عجیب می‌آید، موضوعها متفاوت و گسترده است. در آغاز هرداستان دو یا سه نکته پرتحرک بی‌هیچ ارتباط آشکاری به چشم می‌خورد. اشخاص تازه و فراوان بلاانقطاع از گوشه و کنار وارد صحنه داستان می‌شوند، اما قدرت عظیم و خلاقه دیکنز پرده‌های نقاشی وسیعی از زندگی پیش چشم ما می‌گسترد که همه چیز را نیرومند و جاندار می‌سازد و در همه آنها ذوق نمایشی فراوان دیده می‌شود. هیچ نویسنده انگلیسی نتوانسته است چون دیکنز دنیایی گوناگون با خصوصیتهای متمایز از بیرحمی و رنج و مسخرگی بسازد یا مانند او چنین قانع‌کننده بی‌عدالتی‌ها و ستمگریهایی که از طرف اشخاص بزرگ بر کودکان وارد می‌شود، در نظر مجسم کند. دیکنز محبوبترین و به قول عده‌ای بزرگترین نویسنده انگلستان است.

خلاصه بخشی از کتاب :

“لوسی” دختر جوانی است که در زمان کودکی ، پدرش در دسته‌ی زندانیان سیاسی به زندان می‌افتد و دوست صمیمی پدرش آقای “لاری” که در بانک مرکزی فرانسه کار می‌کند سرپرستی او را به عهده می‌گیرد و او را تا بعد از انقلاب کبیر فرانسه که پدر لوسی از زندان آزاد می‌شود پیش خود نگه می‌دارد. پس از آن لوسی به جستجوی پدرش می‌پردازد و او را در اتاق نمناک زیر شیروانی پانسیون کوچکی پیدا می‌کند و پس از آن با پدرش به انگلستان سفر می‌کنند که در آنجا به زندانی سیاسی دیگری به نام “چارلز دارنی” برخورد می‌کنند. (این فرد شخصیتی بی گناه و مثبت است) که در دادگاه سیاسی انگلستان به جرم خیانت به کشور انگلستان دستگیر شده است. چارلز وکیل مدافع با تجربه‌ای دارد به نام “سیدنی کارتن”. لوسی و پدرش با همکاری سیدنی کارتن چارلز را از مرگ حتمی نجات می‌دهند و او را از زندان آزاد می‌کنند. (سیدنی کارتن و چارلز شباهت زیادی از نظر چهره به هم دارند) در این جریان سیدنی کارتن و چارلز هر دو به لوسی که حالا دختر زیبایی شده است علاقه مند می‌شوند. اما چارلز سریعتر از سیدنی دست به کار می‌شود و با لوسی ازدواج می‌کند و صاحب دختری نیز می‌شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 × هفت =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>