عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » بازخوانی “داستان کوتاه عربی” اثر جیمز جویس

بازخوانی “داستان کوتاه عربی” اثر جیمز جویس

۳

خرداد

۹۳

بازخوانی “داستان کوتاه عربی” اثر جیمز جویس

داستان کوتاه عربی، نوشته جیمز جویس روز یک شنبه(۴ خرداد ماه) ساعت ۱۷ در فرهنگسرای فردوس به صورت گروهی بازخوانی می‌شود.

این یرنامه به دنبال نشست های” باهم بخوانیم” برگزار می‌شود و پس از خواندن اثر جعفر توزنده جانی به معرفی اثر خواهد پرداخت.

داستان کوتاه عربی

داستان کوتاه «عربی» بیانگر تجربه‌ای مهم در جوانی جویس است. این داستان ماجرای پسرکی‌است که با عمو و زن عمویش زندگی می‌کند و دلباخته خواهر دوستش می‌شود. بسیاری از جزییات داستان ما را به این نتیجه می‌رساند که پسرک داستان «عربی» خود جویس بوده اما وقتی داستان اوج می‌گیرد، به طرز هنرمندانه‌ای از حدیث نفس صرف فراتر می‌رود و به اثری سرشار از اشاره به قدیسین و اساطیر تبدیل می‌شود.

جیمز جویس

جیمز جویس در ۱۸۸۲ در دابلین ایرلند متولد شد. در ۶ سالگی به مدرسه شبانه روزی خاص طبقه مرفه کاتولیک رفت و پس از سه سال با از دست رفتن ثروت پدر آن‌جا را ترک کرد. جویس برخلاف شکسپیر خالق زندگی‌ها و صحنه‌های دیگر نبود، او زندگی خود و محیط اجتماعی زادگاهش ایرلند را به کار می‌گرفت. مشهورترین رمان او «اولیس» نام دارد و از میان دیگر آثار وی نیز می‌توان به «چهره مرد هنرمند در جوانی»، «دابلینی‌ها» و «بیداری فینیگان» اشاره کرد.

بازخوانی اثرجیمز-جویس

بخشی از داستان کوتاه عربی

خیابان ریچموند شمالی چون کور بود همیشه خلوت بود، جز ساعتی که « مدرسه برادران مسیحی» پسرها را آزاد می‌کرد. یک خانه دو طبقه خالی در انتهای کور خیابان بود که زمین چارگوش دُورش آن را از همسایه‌ها جدا می‌کرد . خانه‌های دیگر خیابان که می‌دانستند چه مردمان شریفی در آنها زندکی می‌کنند، با صورتهای قهوه‌ای آرامشان به هم نگاه می‌کردند.

مستأجر قبلی خانه ما که یک کشیش بود، در اتاق پذیرایی پشتی مرده بود. هوایی که از مدتها محبوس ماندن بوی ناگرفته بود اکنون در همه اتاقها جریان داشت. اتاق خالی پشت آشپزخانه پر از کاغذ باطله کهنه بود. میانشان من چند کتاب جلد شُمیز پیدا کردم که صفحههایشان نم کشیده بودند و تاب برداشته بودند: رئیس دِیر والتر اسکات و مسیحی مؤمن و یادداشتهای ویدُک(کارآگاه فرانسوی). این آخری را بیشتر دوست دارم چون ورق هایش زرد بودند…..

نشانی: فلکه دوم صادقیه، بلوار فردوس، بعد از چهار راه مخابرات

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × = چهل پنج

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>