[do_widget Newsletter]

نخستان یک سایت فرهنگی است. یعنی رسالت و هدف اصلی این سایت کمک به  معرفی محصولات فرهنگ وافزایش عمق زندگی آدم ها به کمک فرهنگ است

این کار یک فرق با فعالیت جاهای دیگری که خودشان را عرضه‌کننده محصولات فرهنگی می دانند دارد. یک تفاوت  عمده. نخستان قرار است  قبل از فروش هر محصولی، خیلی خوب و خداپسندانه  آن را معرفی کند تا کسی آن را تهیه کند که واقعا مخاطب اصلی محصول است. شبیه کاری که بعضی از ایستگاه های رادیویی قدیمی و محبوب انجام می دادند؛ وقتی پای رادیو و برنامه این ایستگاه ها می نشینی شاهکارهای موسیقی و هنر را می شنوی که اصلا تا قبل از آن به گوش-ات نخورده است.

نخستان کتاب هایی را معرفی می کند که در کنج خاک‌خورده بعضی کتاب فروشی ها کمتر دیده شده و از قضا شاهکار هم هستند. آلبوم های موسیقی که هر سلیقه ای آن ها را می پسندد، نمایش هایی که از میان خیل انبوده اجراهایی که روی صحنه می رودند حرفی برای گفتن دارند و تماشای آن ها جزو خاطرات خوب فرهنگی آدم می شود. کتاب های صوتی که هم جاودانگی ادبیات را دارند و هم گوش ها را با هنر هنرمندان گوینده وسازهای نوازندگان نوازش می دهند، گالری های هیجان‌انگیزی که در گوشه کنار شهر وجود دارند و  با تماشای آن ها حس خوبی چشم ها را جلا می دهد و سرگرمی های دیگری که اوقات فراغت محدود همه را می تواند به اوقات بهتری تبدیل کند.

البته این همه ماجرا نیست؛ نخستان به معرفی بسنده نمی کند، درباره آن ها حرف هم می زند و به علاقمندان یک محصول خاص، پیشنهادهای دیگری هم می دهد، یعنی مخاطبی که شما باشی به هوای فلان کتاب به نخستان می‌آیی و با چند گالری، آلبوم موسیقی، کتاب و سرگرمی مشابه که با سلیقه‌ات جور است، آشنا میشوی.