عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » گابریل گارسیا مارکز درگذشت

گابریل گارسیا مارکز درگذشت

۳۰

فروردین

۹۳

گابریل گارسیا مارکز درگذشت

گابریل خوزه گارسیا مارکز (شعبده باز کلام و بصیرت)، نویسنده برجسته کلمبیایی- خالق رمان صد سال تنهایی- در اثر ابتلا به بیماری در سن ۸۷ سالگی در گذشت.

گابریل گارسیا مارکز ، چهره شناخته شده و مطرح ادبیات جهان در سال ۱۹۲۷ در کلمبیا زاده شد.

 مارکز بیش از هر کس تحت تأثیر ویلیام فاکنر(نویسنده آمریکایی) بود و به خاطر نوشتن رمان صد سال تنهایی که نوشتن آن را سال ۱۹۶۵ آغاز کرد،به موفقیتی بزرگ دست پیدا کرد و این رمان در سال ۱۹۸۲ وی را به جایزه نوبل ادبیات رساند.

به گفته خود او دوران کودکی‌اش بسیار الهام بخش او در نوشتن آثارش بوده است و برای نوشتن مهم‌ترین اثر ادبی‌اش از داستان‌هایی الهام گرفته است که از زبان مادربزرگش برای او تعریف شده همچنین داستان‌های مردمی، سحر و جادو را از او فرا گرفت.

درگذشت مارکز

نثر مارکز بسیار غنی است و توانایی بسیاری در انتقال تخیلات به خواننده دارد؛ تحت تأثیر آزادی خواهی پدربزرگ بودن، داشتن فعالیت‌های سیاسی در کلمبیا و شرکت در  دو جنگ داخلی کشورش،ناآرامی و خشونت‌های سیاسی،توجه به  عنصر وحدت بخش خانواده، ترکیب آن با شور مذهبی و باور به فراطبیعت و .. سبک ادبی مارکز را به وجود آورده است.

آثار وی نظیر پدرسالار و یا ژنرال در هزارتوی خود به خوبی تقویت انگیزه‌های سیاسی او در واکنش به تشدید خشونت در کشورش کلمبیا را نشان می‌دهند. او پس از نوشتن مقاله‌ای در مخالفت با دولت کلمبیا به اروپا تبعید شد. وقتی که کتاب غیر داستانی سفر مخفیانه میگل لیتین به شیلی را در سال ۱۹۸۶ نوشت، حکومت دیکتاتوری ژنرال پینوشه ۱۵ هزار نسخه از آن را در آتش سوزاند. او به نوشتن آثاری که گرایش به جناح چپ سیاست در آن مشهود بود ادامه داد. او با فرانسوا میتران رییس جمهور سوسیالیست فرانسه در دهه ۱۹۸۰ دوستی نزدیکی داشت و مدتها نیز از دوستان نزدیک و حتی نماینده فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا، بود. گارسیا مارکز به دلیل دفاع از حکومت فیدل کاسترو که از نگاه گروه کثیری از روشنفکران و نویسندگان به مرور به یک رژیم خودکامه بدل شده بود، وارد بحث‌های تندی شد که یکی از نمونه‌های برجسته آن مجادله‌اش با سوزان سونتاگ، نویسنده معروف آمریکایی، بود. به خاطر دفاعش از حکومت کوبا او مدتی حق ورود به آمریکا را نداشت. دولت آمریکا بعدها در این تصمیم خود تجدید نظر کرد و مارکز بارها برای معالجه سرطان غدد لنفاوی به کالیفرنیا سفر کرد. او به مداخلات آمریکا در ویتنام و شیلی انتقاد کرده بود. به‌رغم این انتقادها بیل کلینتون و فرانسوا میتران روسای جمهور پیشین آمریکا و فرانسه از جمله دوستان گابریل گارسیا مارکز بودند.

شعبده باز کلام و بصیرت روز پنج‌شنبه (۱۷ آوریل ۲۰۱۴ برابر با ۲۸ فروردین ماه) درگذشت.

آثار مارکز

ساعت شوم، صد سال تنهایی، عشق سال‌های وبا، خاطرات دلبرکان غمگین من، ژنرال در هزارتوی خود، طوفان بزرگ، تشییع جنازه مادربزرگ، گزارش یک مرگ، ژنرال غریب، زیباترین غرق جهان، زیستن برای بازگفتن، یادداشت‌های روزهای تنهایی، پرندگان مرده و ….

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − 3 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>