عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » گالری و نمایشگاه » اخبار گالری » ” دیوارهایی برای دیدن” محمد بهابادی

” دیوارهایی برای دیدن” محمد بهابادی

۴

خرداد

۹۳

” دیوارهایی برای دیدن” محمد بهابادی

نمایشگاه میکس مدیا (دیوارهایی برای دیدن) و نقشه فرش محمد بهابادی از روز پنجشنبه (اول خرداد ماه) در گالری آن بازگشایی شد.

نمایشگاه محمد بهابادی

در این مجموعه تعدادی از آثار میکس مدیای محمد بهابادی با موضوع دیوار نوشت‌های شهر یزد و همچنین تعدادی نقشه فرش به نمایش در آمده است.

در آثار “دیوارهایی برای دیدن”، از موضوع دیوار نوشت‌های (دل نوشته، شعار ها) شهر یزد استفاده شده است و هنرمند برای القای بافت قدیمی و سنتی شهر یزد برای خلق آثارش از افکتی مانند کاهگل استفاده کرده است.

محمد بهابادی درباره آثار میکس مدیا گفته:

 شهر یزد به عنوان محل کار و زندگی‌ام همواره مورد توجه من بوده است. دیوارها به عنوان نوعی حصار و نماد امنیت، مشخص کننده محدوده آدم‌ها هستند و تنوع نوشته‌های روی آن‌ها توجه مرا جلب کرد و تصمیم گرفتم نمایشگاهی مفهومی از این نوشته‌ها را برگزار کنم. این نوشته‌ها به عنوان بخشی از حقیقت شهر باید حفظ شوند.

محمد-بهابادی در گالری آن

وی همچنین درباه نقشه فرش‌های به نمایش در آمده گفته است:

چهار قرن پیش هنرمندی به نام «غیاث‌الدین علی نقش‌بند یزدی» در یزد زندگی می‌کرد که شغل او نقش‌بندی روی فرش و پارچه بود. این هنرمند طبع شاعری هم داشت و دوبیتی «بیچاره کسی که شهر یزدش وطن است/ بیچاره‌تر آن‌که نقش‌بندیش فن است/ زین هر دو بتر هر آن‌که اهل سخن است/ ناچار کسی که هر سه دارد چو من است» را به عنوان گلایه از جغرافیای زندگی و بی‌توجهی دیگران به هنرش سروده بود.

برخورد من با این شعر باعث شد نقشه‌های فرش را که توسط هنرمندان بومی مناطق کویری و شهرهایی چون کاشان، اصفهان و یزد کار شده بود را جمع‌آوری کنم و به دست سه نسل از هنرمندان خوشنویس بدهم تا روی آن‌ها این دوبیتی را خوشنویسی کنند؛ این نمایشگاه به هیچ وجه نمایشگاهی برای نقش فرش و خوشنویسی نیست، بلکه یک کار مفهومی برای بیان همان گلایه‌ای است که هنرمند یزدی داشت و هنرمندان معاصر هم به نوعی این گلایه را همراه خود دارند.

گالری آن تا ۲۱ خرداد ماه پذیرای بازدید کنندگان از نمایشگاه محمد بهابادی است و علاقه مندان می‌توانند به نشانی تهران، ونک، خیابان سئول، شماره ۴۰، مراجعه نمایند.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + یک =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>