عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » انتشار مجموعه داستانی” زمان در گذر است”

انتشار مجموعه داستانی” زمان در گذر است”

۲۵

تیر

۹۳

انتشار مجموعه داستانی” زمان در گذر است”

مجموعه داستانی “زمان در گذر است” نوشته برناز کمان (نویسنده سوئیسی)، با ترجمه شبنم سنگاری، از سوی نشر قطره منتشر شد.

زمان در گذر است

مجموعه زمان در گذر است، ۹ داستان را شامل می‌شود که هشت داستان آن به فارسی ترجمه شده است و این اثر  در سال ۲۰۱۱ موفق به دریافت جایزه گنکور شد.

داستان ها

«شناوری»، «پسر»، «آفساید»، «نباید از خود چیزی به جا گذاشت»، «خبر دریا»، «تصحیح» و «قطع برق»

برنار کمان در این داستان‌ها به مقوله گذر زمان و تعمق در این وادی تأکید داشته، چرا که چه زود و چه دیر، همه چیز می‌گذرد و به قول فردوسی «زمان گذشته نیاید به بر». تنها یک راه وجود دارد که شاید بشود طی آن کمی از تأثیر گذر زمان را تعدیل کرد: بازیابی دوباره خود در قسمت‌های خاص از زندگی و دوره کردن برخی از قسمت‌های اصلی آن. کاری که شخصیت‌های داستان‌ها، با هنر و تکنیک خاص نویسنده در این کتاب انجام می‌دهند.

تمام شخصیت‌های داستان‌های برنار کُمان در این کتاب را احساس افسردگی غریبی متأثر ساخته و زمانی که در تکرار بی‌پایان و ممتد روزمرگی‌ها و تکرار آداب و قوانین گیر افتاده‌اند، این حس در تمامی حرکات و اندیشه‌هایشان موج می‌زند.

مجموعه داستان زمان-در-گذر-است

بخشی از کتاب

زمزمه‌های جدیدی دهان به دهان در سالن می‌پیچد. خاموشی سراسری کل کشور را فلج کرده بود. در حالیکه کل سیستم از کار افتاده و تمامی راه‌های ارتباطی مسدود است، این خبرها چگونه به اینجا رسیده است؟ در قسمت ورودی سالن آمد و شدهایی به چشم می‌خورد، به نظر تدابیری برای کمک به مردم در نظر گرفته شده، مسئول ورود و خروج و یکی از کارمندان که تا همین حالا در سالن حضور نداشتند، از بین ردیف‌ها می‌گذرند و پتوی امداد بین مردم توزیع می‌کنند، بله هوا بسیار سرد است، ناگهان خیلی سرد شده است، دستگاه تهویه مطبوع ساعت‌هاست که از کار افتاده. من نیز یک بطری آب خواستم، اما چه وقت نوبت من می‌رسد، پاسخ می‌دهند که آب تمام شده است، باید منتظر باشیم که آذوقه‌های جدید از راه برسد. تشنه‌ام است….

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 3 = پنج

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>