عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » انتشار مجموعه داستان”زیبای هلیل”

انتشار مجموعه داستان”زیبای هلیل”

۱۱

مرداد

۹۳

انتشار مجموعه داستان”زیبای هلیل”

چاپ دوم از مجموعه داستانی زیبای هلیل نوشته نوشته منصور علیمرادی با همکاری نشر نون، منتشر شد.

زیبای هلیل

مجموعه داستانی”زیبای هلیل” به موضوعات و مسایل انسانی و اجتماعی و نیز نوع نگرش مردم بومی یک منطقه در مواجهه با مسایل گوناگون توجه دارد و این مجموعه شامل ۸ داستان به نام های: «موسا»، «رفعت‌نظام کدوم‌تایه پیرمرد؟»، «زیبای هلیل»، «آهو»، «بایک فشنگ چه می‌شود کرد مگر…»، «برگه‌ امتحانی»، «سرزمین مادری» و «مهندس برق‌کشانی»، است.

این کتاب مجموعه‌ای‌ست از دغدغه‌های زندگی جنوبی و مجموعه‌ای از باورها و عقاید جادویی مردمان این خطه. رویدادهای این مجموعه داستان بیشتر در جنوب استان کرمان اتفاق افتاده و مضامین روستایی، عشایری و بومی دارد.

مجموعه داستانزیبای-هلیل

از ویژگی‌های مجموعه داستان زیبای هلیل می‌توان به غیر شهری بودن داستان‌های آن اشاره کرد:

داستان‌های غیرشهری این مجموعه، در دشت و صحرا می‌گذرد. کویر و سرزمین‌های خشک کرمان و بلوچستان بیشترین سهم را در فضای داستان‌های «زیبای هلیل» دارند. دو داستانی هم که در شهر اتفاق می‌افتند، پر از تخیل و خاطرات شخصیت‌هایشان در صحرا و کویر هستند. نویسنده کرمانی به نوعی در داستان‌های این کتاب، احساس خوشایندش را به طور مستقیم و غیرمستقیم نسبت به موطن خودش نشان می‌دهد.

بخشی از داستان

«با یک فشنگ چه می‌توان کرد غیر از خودکشی» این‌گونه نوشته شده است: دریای سراب در تیله‌های سبز چشمان خشک مرد بلوچ جا خوش کرده بود، گرداگرد برهوت غبار غبار بود و غبار باد… باد سرگردان همچون زنی مجنون، بی‌قاعده می‌رقصید بر سطح هموار دشت بلوچ از پس سی سال زندگی در واحه‌ای وهمناک روزی را تا به این حد نفرین شده به یاد نداشت…

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− دو = 6

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>