عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » انتشارنمایشنامه”سرخ پوست ها”

انتشارنمایشنامه”سرخ پوست ها”

۱۱

تیر

۹۳

انتشارنمایشنامه”سرخ پوست ها”

نمایشنامه سرخ پوست‌ها نوشته آرتور کوپیت، با ترجمه عاطفه پاکبازنیا و با همکاری انتشارات افراز منتشر شد.

سرخ پوست ها

نمایشنامه سرخ پوست‌ها کشتار دسته‌جمعی سرخ‌پوست‌های آمریکایی و نیز تصویر افسانه‌ای بوفالوبیل( قهرمانی فداکار و بازیگری زبردست) را روایت میکند.

«سرخ‌پوست‌ها اعتراضی به اسطوره‌های ساختگی امریکا و قدرت توجیه‌کننده کشتار جمعی بومیان امریکا و جنگ ویتنام است. هدف اصلی کوپیت متهم کردن مردم امریکا به نسل‌کشی است و این‌که در پایان قرن نوزده، دولت ایالات متحده امریکا، عمداً یا عملاً نژاد سرخ‌پوست‌ها را از بین می‌برد. آرتور کوپیت، نویسنده‌ای که بسیاری از منتقدان، آثار او را تحت‌تأثیر نمایشنامه‌نویسان بزرگی چون برتولت برشت و لوئیجی پیراندللو می‌دانند، یکی از هوشیارترین و ژرف‌اندیش‌ترین استادان تئاتری جهان است. نمایشنامه‌های او تأثیری ماندگار و جدی در تاریخ تئاتر جهان دارد و از سویی دیگر او را باید آیینه تمام‌عیار مشکلات اجتماعی معاصر نامید. او یکی از خلاق‌ترین و بی‌مرزترین نویسندگان است.»

نمایشنامهسرخ-پوست-ها

آرتور کوپیت

کوپیت از نویسندگان معاصر آمریکا است که از او در نار بزرگانب چون: آلبی، پینتر، بکت و ممت، نام برده می‌شود، کوپیت چندین بار برای دریافت جوایزی چون”تونی” و”پولیتزر” نامزد شده بود.

 برخی‌ کوپیت را دنباله رو ابزوردیست‌ها(پوچ گرایان)‌ی اروپایی به شمار می‌آورند اما می‌توان گفت شیوه او فراتر از این مکتب است،  وی در هر اثرش از سبک و نگاه و اندیشه خاص خود را دارد.

پاکبازنیا درباره آثار کوپیت گفته:

 فضای متفاوتی که این نویسنده در هر کارش دنبال می‌کند و روند خاصی که در کارهایش به‌چشم می‌خورد باعث جذابیت بیشتر متون این نویسنده می‌شود. او به فضای تجربی خیلی می‌پردازد. کوتاه بودن نمایش‌نامه‌ها و کاراکترهای کم آثارش شرایط بهتری را برای استفاده دانشجویان تئاتری فراهم می‌کند و همین عوامل مرا برای ترجمه آثارش ترغیب کرد.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + سه =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>