عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تئاتر » اخبار تئاتر » نمایش صبر زرد

نمایش صبر زرد

۱۴

مهر

۹۳

نمایش صبر زرد

کامیاب زکی (کارگردان جوان تئاتر) با نمایش صبر زرد نوشته ی عبدالحی شماسی از تاریخ ۱۵ لغایت ۱۹ مهر در تماشاخانه ی استاد مشایخی (کاووسیه) به روی صحنه خواهد رفت .

نمایشنامه ، “صبر زرد” یکی از آخرین نوشته‌های “عبدالحی شماسی ” است. شماسی با بهره گیری از شناخت شناسی و هستی شناسی خاصی که دارد، بار دیگر دغدغه‌های ذهنی خود رامطرح می‌کند و بر آن پا می‌فشارد.

صبر زرد حکایت هنرمند نقاشی است که در پی خلق آخرین اثر خویش است . نقاشی براین موضوع پافشاری دارد که شعورش را گم نکرده است . اما سرنوشت و آینده این هنرمند در فضایی چون فضای نمایش “صبر زرد” چه می‌شود؛ آیا تابلوهای نقاشی یا به عبارت وسیعتر هنر، سرپوشی می‌شود تا دیگران بدیهای خود را پشت آن پنهان کنند؛ آیا در فضایی که دزد عتیقه ، آنچنان به گذشته و سنتهای قدیمی توجه دارد که بی تفاوت از کنار اثر معاصر و تازه خلق شده استاد می‌گذرد؛ باز هم می‌شود از این جمله سخن گفت که من شعورم را از دست نداده ام؛به هر حال از شگردهای جذاب اثر که بگذریم ، آنچه صبر زرد را تا مرز یک اثر کاملا دراماتیک پیش می‌برد، برخورد واقع بینانه و به دور از شعارزدگی با این مقوله است.فضا و موقعیت‌های ناب و دراماتیک ، شخصیت پردازی قابل قبول و رعایت اصول اولیه درام در طراحی منسجم ، روندی را شکل می‌دهند که از عهده انتقال اندیشه نویسنده به خوبی برمی آید.

این نمایش که اولین کار مستقل کامیاب زکی است به دلیل ساختار منسجم متن و همچنین طراحی های خوب کارگردانی ، می تواند نقطه ی آغاز خوبی برای کامیاب زکی، کارگردان جوان تئاتر باشد.

از بازیگرانی که زکی را در این کار همراهی می‌کنند می‌توان به مازیار نوروزی، پانته آ یزدی و برنادت تاتارو اشاره کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − چهار =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>