عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » “فرصت دوباره” گلی ترقی

“فرصت دوباره” گلی ترقی

۱۱

تیر

۹۳

“فرصت دوباره” گلی ترقی

تازه‌ترین اثر گلی ترقی به نام”فرصت دوباره” با همکاری انتشارات نیلوفر، منتشر شد.

فرصت دوباره”گلی ترقی”

گلی ترقی در جدیدترین اثرش، تلاش کرده تاریخ خود را بنویسد.

تاریخی که تاریخ رسمی، آن را به خاطر حوادث اجتماعی کنار زده و فردیت آدم‌های آن تاریخ را نادیده گرفته. شخصیت‌های او قدرت همسویی با جهان عینی را ندارند؛ به گذشته بازمی‌گردند اما آن هم لحظه‌ای روشن شده و سپس خاموش می‌شود چراکه یادآور زوال و فراموشی است و به قول نیچه، اکنونی‌ست که میان دو هیچ قرار گرفته. و همین شخصیت‌ها هستند که گلی ترقی را از یک قصه‌نویس خاطره‌گو به قصه‌نویسی تبدیل می‌کنند که ایده‌ی فکری پشت داستان‌هایش نهفته است.

فرصت دوبارهگلی-ترقی

بخشی از “فرصت دوباره”

علیرضا م. ملقب به فانوس خیال از اینکه به اولین کتاب شعرش اجازه چاپ نداده بودند سخت حیرت کرد. با خودش گفت: «مگه میشه؟» و ماتش برد. یک آن _ بین خودمان باشد _ ته دلش خوشحال شد، اما، بلافاصله، صورت غمگین و ناامید مادرش پیش چشم‌هایش ظاهر شد و دلش سخت گرفت. کتابش را به خاطره و روح او تقدیم کرده بود و هر شب، پیش از خواب، صدای او را می‌شنید: «آفرین، پسر نابغه‌م. بالاخره توی کاری که برات انتخاب کرده بودم موفق شدی. ازت ممنونم. یادت باشه که این موفقیتو مدیون من هستی.»

ادعای بی خودی هم نبود. بدون او علیرضا محکوم به زندگی بسیار معمولی و ساده‌ای بود، ولی مادرش آرزوهای بزرگی برای او داشت.

«علیرضا، پسرم، خودتو به عنوان یه آدم مهم و معتبر به دنیا معرفی کن. به بزرگان تاریخ نگاه کن، به دانشمندهای مشهور، قهرمان‌های ورزشی، هنرمندهای جهانی. خودتو هم قد و قواره اون‌ها بدون.»

آثار گلی ترقی

“من هم چه‌گوارا هستم” :داستان کوتاه، “خواب زمستانی”:رمان،  “خاطره‌های پراکنده”: داستان کوتاه،،  “دریاپری کاکل‌زری”: شعر کودک،  “جایی دیگر”:داستان کوتاه، “دو دنیا”: داستان کوتاه

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× دو = 14

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>