عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » فرصت دوباره

فرصت دوباره

۱۵

مهر

۹۳

فرصت دوباره

تازه‌ترین اثر گلی ترقی به نام”فرصت دوباره” بعد از ۱۰ سال سکوت او با همکاری انتشارات نیلوفر، منتشر شد.

گلی ترقی نویسنده‌ی ایرانی مقیم فرانسه که طی نزدیک به پنج دهه، به شکل آهسته و پیوسته، جایگاهی ویژه برای خود در جامعه‌ی ادبی ایران باز کرده است، افزون بر داستان، سابقه‌ی دو اثر سینمایی مشهور را نیز در کارنامه‌ی خود دارد: فیلمنامه‌ی فیلم «بیتا» ساخته‌ی همسرش هژیر داریوش، و داستان مشهور «درخت گلابی» که داریوش مهرجویی نسخه‌ی سینمایی آن را ساخت.

از دیگر آثار او می‌توان به میعاد، من هم چه گوارا هستم، خواب زمستانی، خاطره‌های پراکنده، جایی دیگر، دو دنیا، بازگشت و دردسرهاى غریب آقاى الف اشاره نمود.

گلی ترقی در جدیدترین اثرش، تلاش کرده تاریخ خود را بنویسد. تاریخی که تاریخ رسمی، آن را به خاطر حوادث اجتماعی کنار زده و فردیت آدم‌های آن تاریخ را نادیده گرفته. شخصیت‌های او قدرت همسویی با جهان عینی را ندارند؛ به گذشته بازمی‌گردند اما آن هم لحظه‌ای روشن شده و سپس خاموش می‌شود چراکه یادآور زوال و فراموشی است و به قول نیچه، اکنونی‌ست که میان دو هیچ قرار گرفته. و همین شخصیت‌ها هستند که گلی ترقی را از یک قصه‌نویس خاطره‌گو به قصه‌نویسی تبدیل می‌کنند که ایده‌ی فکری پشت داستان‌هایش نهفته است.

بخشی از کتاب فرصت دوباره:

علیرضا م. ملقب به فانوس خیال، از اینکه به اولین کتاب شعرش اجازه چاپ نداده بودند سخت حیرت کرد. با خودش گفت: «مگه می‌شه؟» و ماتش برد. یک آن- بین خودمان باشد- ته دلش خوشحال شد، اما بلافاصله، صورت غمگین و ناامید مادرش پیش چشم‌هایش ظاهر شد و دلش سخت گرفت. کتابش را به خاطره و روح او تقدیم کرده بود و هر شب، پیش از خواب، صدای او را می‌شنید: «آفرین، پسر نابغه‌م. بالاخره توی کاری که برات انتخاب کرده بودم موفق شدی. ازت ممنونم. یادت باشه که این موفقیتو مدیون من هستی.»
ادعای بی‌خودی هم نبود. بدون او علیرضا محکوم به زندگی بسیار معمولی و ساده‌ای بود، ولی مادرش آرزوهای بزرگی برای او داشت.
«علیرضا، پسرم، خودتو به عنوان یه آدم مهم و معتبر به دنیا معرفی کن. به بزرگان تاریخ نگاه کن، به دانشمندهای مشهور، قهرمان‌های ورزشی، هنرمندهای جهانی. خودتو هم قد و قواره اون‌ها بدون.»

تلخ‌ترین قسمت زندگی اونجاست که آدم به خودش میگه : چی فکر می‌کردیم و چی شد …

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + 3 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>