عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تئاتر » اخبار تئاتر » فلان و چنان حکومت خان جان، در جشنواره تئاتر فجر

فلان و چنان حکومت خان جان، در جشنواره تئاتر فجر

۲

بهمن

۹۲

فلان و چنان حکومت خان جان، در جشنواره تئاتر فجر

نمایش فلان و چنان حکومت خان جان نوشته رضا شاهبداغی و به کارگردانی مهدی محمدی در پنجم و ششم بهمن ماه در دو سانس(ساعت ۱۷ و ۱۹) و در بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر، در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان به نمایش در خواهد آمد.

درباره نمایش فلان و چنان حکومت خان جان

فلان و چنان حکومت خان جان نمایشی است تاریخی با نگاهی تخیلی به دوران قاجار و تهدید مرزهای ایران از سوی کشورهای استعماری.

نمایش فلان و چنان حکومت خان جان با همکاری گروه«تن ها»به اجرا در خواهد آمد.

گفته‌های محمدی را درباره فضا و میزانسن نمایش فلان و چنان حکومت خان جان می‌خوانیم:

تمرکز من به عنوان کارگردان در خلق فضاهایی است که در روند «آشنایی زُدای» مدام از زبان و روایت‌های متن به کنشی معاصر در زمان اجرا منجر شود. این طور که با ارتباط مؤثر با نویسنده‌ام رضا شاهبداغی میزانسن‌هایی را خلق کرده‌ام که صرفا بازنمایی تصویری از دیالوگ‌های نمایشنامه «فلان و چنان…» نیست! بلکه هر حرکت بازیگر روی صحنه آشنایی زدایی از «چیزی» است که می‌گوید و این امر به شهادت استقبال مخاطب از اجراهامان، بیانگر ایجاد حساسیتی معاصر است. به گمانم این «حساسیت معاصر» عنصر مفقوده در تئاتر معاصر ماست. بدین ترتیب نمایشنامه، میزانسن، خلاقیت بازیگران و موسیقی همه و همه در راستای «حساسیت معاصر» به هم تنیده شده‌اند و به نوعی تفکیک ناپذیرند. این کُل به هم پیوسته حاصلِ گروه «تن ها» است.

نمایش فلان-و-چنان-حکومت-خان-جان.

وی همچنین درباره موسیقی نمایش گفته:

وی با تأکید بر موسیقی ویژه این نمایش می‌افزاید: گروه موسیقی این اجرا با سرپرستی و آهنگسازی «محمود رضا خلیلی» و «مسعود عباسی» به نوعی بازیگرانِ «فلان و چنان …» هستند. همان طور که نمایشنامه در میزانسن تجلی میابد و میزانسن نیز از درون پیشنهاد‌های نمایشنامه عینیت یافته، هر کُنش موسیقیایی این گروه نیز در کُلّیت اجرا فهم می‌شود. ترکیب ویلون و آکاردئون و طبل و سازهای افکتیو تنها آرایه‌ای موسیقیایی بر اجرا نیست، بلکه نوای هر یک از این سازها و آهنگسازی «خلیلی و عباسی» بخشی از میزانسن‌های «فلان و چنان..» است.

بازیگران

معصومه باقری، فاطمه قاسمی، مهناز حسینی، نگار سرلک و نازنین صالحی

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت × = 14

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>