عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » مجید سعیدی برنده جایزه فتو اویدنس

مجید سعیدی برنده جایزه فتو اویدنس

۲۷

مهر

۹۳

مجید سعیدی برنده جایزه فتو اویدنس

مجید سعیدی(عکاس مطرح مطبوعات) برنده جیزه فتو اویدنس(کتاب سال عکاسی آمریکا) شد.

مجید سعیدی برنده فتو اویدنس

مجید سعیدی

مجموعه”زندگی در جنگ” عنوان کتاب عکس مجید سعیدی است که به زندگی مردم افغانستان در سال‌های جنگ و درگیری، اختصاص دارد.

 فتو اویدنس(عکس‌های شهادت‌د‌هنده) از سال ۲۰۱۱ ، سالانه در بروکلین ایالت متحده آمریکا برگزار می‌شود و در آن از  عکاسانی که در کارشان شجاعت و تعهد را در دستیابی به عدالت اجتماعی به کار می‌برند، قدردانی می‌شود.

براساس قوانین این جشنواره، مجموعه آثار برگزیده جایزه این عکاسی در قالب کتاب منتشر و در سراسر جهان توزیع خواهد شد.

مجید سعیدی بنده فتو اویدنس

 سعیدی درباره عکس‌های مجموعه”زندگی در جنگ” گفته:

در آخرین سفری که به افغانستان داشتم عکس‌های تازه‌‌ای گرفتم که برای کتاب لازمشان دارم. بسیاری از عکاسان دو ماه به افغانستان می‌آیند و عکس ‌های کتاب خود را جمع می‌کنند. این نشانه نبود جدّیت آنها در کارشان است. من عکس‌هایی از چهار سال پیش دارم که هنوز هم در دست تکمیل‌شدن هستند.

کتاب من احساسم را درباره عکس‌هایم منعکس می‌کند.کتاب بهترین روشی است که می‌توان با عکس‌ها تاثیری شدید ایجاد کرد. در یک جشنواره عکس، عکاسان گرد هم می‌آیند و با هم صحبت می‌کنند و به هم تبریک می‌گویند. این کار چقدر تاثیر دارد؟ چه چیز را در جهان تغییر خواهد داد ؟ می‌توان تمام انرژی و پولی را که برای جشن‌ها صرف می‌شود، به شکل بهتری در چاپ کتاب‌ها هزینه کرد. اگر عکس‌ها وارد رسانه‌ها شوند و داستان‌هایشان را بگویند، مردم بیشتری می‌توانند آنها را ببینند و بشنوند.

مجید سعیدی برنده فتو اویدنس

اسوتلانا باچه وانوا، دبیر جشنواره فتو اویدنس که در مجید سعیدی را به عنوان برنده اعلام کرد، گفته:

«عکس‌های مجید سعیدی با بسیاری از عکس‌ها و تصاویری که ما معمولا از افغانستان می‌بینیم در تضاد است. چرا که او به دنبال ثبت رویداد‌ها از جنگ عکاسی نکرده و به میان مردمی رفته که بعد از جنگ همچنان با تبعات آن زندگی می‌کنند. سعیدی نه تنها از آن‌ها عکاسی کرده که مثل یکی ازآ ن‌ها زندگی کرده است. همه کار‌های انتخاب شده در این مجموعه از عکسهای مستندی است که تصویری شجاعانه از ثبت درد و رنج و بی‌عدالتی مردمی است که سال‌ها درد جنگ و منازعات سیاسی را بر دوش خود حس کردند.»

مجید سعیدی برنده فتو اویدنس

براساس اعلام دبیرخانه این مسابقه معتبر عکاسی در رقابت سال جاری عکاسان بیش از ۶۰ کشور با پروژه‌هایی از آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا شرکت کرده بودند. محور اصلی عکس‌های شرکت کننده در این دوره از جشنواره تصاویری مستند از تجاوز بر شئون انسانی در نقاط مختلف جهان بود.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه − = 0

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>