عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » انتشار مقالات مسعود بهاری

انتشار مقالات مسعود بهاری

۱۴

مهر

۹۳

انتشار مقالات مسعود بهاری

مجموعه مقالت و نقد‌های مسعود بهاری(منتقد سینمایی) با عنوان”گلدان شکسته یونانی”، به کوشش احمدرضا بشیری، گردآوری شده است و انتشارات افراز آن را منتشر کرده است.

کتاب گردآوری شده حاوی مقالات، نظرات و نقدهای سینمایی -در باب فلسفه هنر- مسعود بهاری را در دو بخش سینمای جهان و ایران ، شامل می‌شود و روبرت صافاریان، طهماسب صلح‌جو، خسرو دهقان و فیلم‌سازانی چون محمدعلی سجادی حسینی (کارگردان) و حمید نعمت اله (کارگردان) از جمله کسانی هستند که برای این اثر یادداشت نوشته اند.

بشیری درباره گردآوری مجموعه مقالات مسعود بهاری گفته:

به‌پاس ادای دین نسبت به آموزه‌های سینمایی که از استادم آموخته‌ام و شاید نبود دغدغه‌های شاخصی از نقد، این اثر را گردآوری کردم.

مسعود بهاری شاعر و نویسنده و منتقد سینمای کشور که سال‌ها تحریریه مجله گزارش فیلم را اداره می‌کرد و در چندین دوره رئیس هیأت انتخاب منتقدان جشنواره فجر بوده است. او سال‌ها تلاش کرد تا نقد فیلم را به جایگاهی خاص رساند، جایگاهی مستقل هم پای فیلم، رمان و اثر ادبی.

مجموعه مقالات مسعود بهاری

در این کتاب شما می‌خوانید که یعقوب ره‌کیان منتقد سینما درباره بهاری نوشته است که:

«در این صد و اندی سال سینما مگر چند نفر مانند بهاری یافت می‌شود؟ صد سال دیگر باید بگذرد تا سینما آدمی مانند بهاری پیدا کند». یا در جایی دیگر روبرت صافاریان کارگردان سینما درباره این منتقد می‌نویسد: «بهاری خیلی جدی بود. نقد نوشتن برای او این معنا را نداشت که چند ساعت بنشیند و چیزی را بنویسد که در جایی چاپ شود و بعد اسمش را در روزنامه ببیند و خوشحال شود. بهاری نقد فیلم را چیزی بین شعر، رمان و رساله فلسفی می‌دانست».

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 5 = سی پنج

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>