عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » نشست نقد و بررسی رمان اندوه مونالیزا

نشست نقد و بررسی رمان اندوه مونالیزا

۱۸

خرداد

۹۳

نشست نقد و بررسی رمان اندوه مونالیزا

رمان اندوه مونالیزا، نوشته شاهرخ گیوا، روز دوشنبه (۱۹ خرداد ماه) در کانون ادبیات نقد و بررسی می‌شود.

در نشست نقد و بررسی رمان اندوه مونالیزا، حسن میرعابدینی و محمدرضا گودرزی به عنوان منتقد حضور خواهند داشت.

اندوه مونالیزا

اندوه مونالیزا دومین رمان منتشر شده گیوا است و این اثر نوعی نقد سیاسی اجتماعی است که نویسنده در آن به دوره پهلوی دوم و سال‌های اول انقلاب پرداخته است.

در پشت جلد کتاب «اندوه مونالیزا» آمده است:

«دوستی‌ها، هر چقدر هم پایدار، عاقبت ‌جایی بر سر اتفاقی کوچک یا بزرگ به انتها می‌رسد. خب، تقصیر را هم نمی‌شود به گردن کسی انداخت. حتا به گردن تقدیر. شاید هم بشود؛ نمی‌دانم. باید وجدان بی‌طرف بود این‌طور وقت‌ها. خب، زندگی همین است و همین شکلی‌ست. از آن انفجار بیگ‌بنگ و از ازل بگیر تا… تا به ابد. هیچ چیز و هیچ‌کس را هم نمی‌شود تقصیرکار دانست. شاید هم این من هستم که درست فکر نمی‌کنم. شاید مثل فیلم‌های کیمیایی باید یخه‌ی یکی را چسبید، کوبیدش کنج دیوار، چاقو را گذاشت زیر گلوش و فریاد زد: «آی تو بودی، توِ ناکس بودی که باعث شدی برن. لامصب، تو بودی که جدایی انداختی بین ما.» اما چه فایده؟ حالا سال‌هاست که حتا اسم‌های یکدیگر را به‌زحمت به خاطر می‌آوریم. نه فقط سهیلا و عباس را؛ خیلی‌هامان خیلی سال است که این شکلی شده‌ایم. گاهی فکر می‌کنم زندگی چقدر گوشه‌های گنگ و گره‌های کور دارد، و با هیچ دندانی هم نمی‌شود این گره‌ها را باز کرد، حتا دندان پلنگ.»

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 × = بیست

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>