عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » نشست هفتگی شهر کتاب: عصری با سهروردی

نشست هفتگی شهر کتاب: عصری با سهروردی

۲۹

تیر

۹۳

نشست هفتگی شهر کتاب: عصری با سهروردی

نشست هفتگی مرکز فرهنگی شهر کتاب، روز سه شنبه(۳۱ تیر ماه) ساعت ۱۶:۳۰ برگزار می‌شود که این نشست-با توجه به روز بزرگداشت شیخ اشراق(حکیم سهروردی) – به نوآوری‌های سهروردی در فلسفه و منطق اختصاص دارد.

نشست هفتگی شهر کتاب

در نشست عصری با سهروردی شهر کتاب مرکزی، دکتر ضیاء موحد و دکتر سیدمحمود یوسف‌ثانی، حضور خواهند داشت و در این نشست، علی‌اصغر محمدخانی گزارشی را از کارنامه‌ سهرودی‌پژوهی در سال ۹۲ ارائه خواهد کرد.

نشست هفتگی شهر-کتاب

شیخ شهاب‌الدین یحیی سهروردی، موسس دومین حوزه‌ اندیشه‌ فلسفی در اسلام ( حکمت اشراق) از جمله فیلسوفان قرن شش هجری است و در سال ۵۴۹ه.ق متولد شد.

سهروردی را رهبر افلاطونیان جهان اسلام لقب داده‌اند. او خود فلسفه‌اش را حکمت اشراق نامیده بود که به معنای درخشندگی و برآمدن آفتاب است و اقوام لاتین آن را aurora consurgens نام نهاده‌اند. اما این تفکر فلسفه خاص افلاطونی نیست و در آن آرای افلاطون و ارسطو و نوافلاطونیان و زرتشت و هرمس و اسطوره تحوت و آرای نخستین صوفیان مسلمان در هم آمیخته است.

شیخ اشراق تعلیمات خود را در دو ساختار کاملا متفاوت عرضه داشته است، یکی ساختار عقلانی و دیگری ساختار رمزی و شهودی. در دو دهه‌ اخیر توجه به فلسفه‌ی اشراق و نوآوری‌های سهروردی در فلسفه و منطق و عرفان بیشتر شده و آثار جدیدی درباره‌ی سهروردی به زبان‌های مختلف نوشته شده.

آثار

المشارع و المطارحات،  التلویحات، اللمحات، الالواح المعادیه،طوراق الانوار، االبارقات الالهیه، لوامع الانوار، رساله العشق، رساله عقل و ….

* روز هشتم مرداد ماه برابر است با بزرگداشت حکیم سهروردی.

علاقه مندان برای شرکت در برنامه نشست عصری با سهروردی می‌توانند در زمان یاد شده به نشانی تهران، مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر، نبش کوچه‌ سوم، مراجعه نمایند.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × نُه =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>