عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » خبررسانی » نقد ادبی از دیدگاه آرزو

نقد ادبی از دیدگاه آرزو

۳۰

مهر

۹۳

نقد ادبی از دیدگاه آرزو

 دهمین نشست از سلسله نشست‌های خانه نقد کتاب با موضوع «نقد ادبی از دیدگاه آرزو» روز چهارشنبه(۳۰ مهر ماه) از ساعت ۱۶تا ۱۸ در سرای اهل قلم برگزار می‌شود.

در نشست «نقد ادبی از دیدگاه آرزو» ،مهدی رحیم‌پور( پژوهشگر گروه دانشنامه زبان و ادب فارسی در شبه ‌قاره فرهنگستان و مؤلف کتاب «بر خوان آرزو» ) جمشید کیان‌فر( مدیر خانه نقد کتاب) حضور خواهند داشت و به بررسی دیدگاه سراج‌الدّین علیخان آرزو ملقب به استعداد خان، یکی از برجسته‌ترین ادبای شبه قاره می‌پردازند .

نشست نقد ادبی از دیدگاه آرزو

سراج‌الدّین علیخان آرزو نزدیک به سی و شش کتاب و رساله در حوزه تحقیقات ادب فارسی تألیف کرده است که برخی از آنها عبارت‌اند از «فرهنگ سراج اللغه» و دفتر دوم آن با عنوان «چراغ هدایت» یا «سراج‌الاصطلاح»، «تذکرۀ مجمع‌النفایس»، «دیوان اشعار» و رسایل و مکاتیب بسیار دیگر. وی دیدگاه‌های نوینی را در حوزه‌های مختلف همچون سبک شناسی، زبان‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی، تذکره‌نویسی مطرح کرده ، اما چنان‌که باید مورد توجه جدی محققان و منتقدان ادبی قرار نگرفته است.

وی در زمینه نقد، آثاری مانند «تنبیه الغافلین و احقاق الحق» در نقد اشعار حزین لاهیجی، «داد سخن»، «سراج منیر» در زمینه نقد ادبی، «سراج وهاج» در نقد و تفسیر شرح منظوم چهار منتقد و ادیب بر بیتی از حافظ، «نقد بر دیوان حاکم لاهوری»، «مثمر در باب مسائل زبانشناختی»، «عطیۀ کبری در علم بیان»، «موهبت عظمی در فن معانی» را پدید آورد.

 علاقه مندان برای شرکت در نشست نقد ادبی از دیدگاه آرزو می‌توانند به نشانی تهران، خیابان انقلاب، فلسطین‌جنوبی، کوچه خواجه‌نصیر، شماره ۲، مراجعه نمایند.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− سه = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>