عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » نمایشنامه”پدر” اثر استریندبرگ

نمایشنامه”پدر” اثر استریندبرگ

۲۴

تیر

۹۳

نمایشنامه”پدر” اثر استریندبرگ

چاپ دوم از نمایشنامه “پدر” نوشته آگوست استریندبرگ، با ترجمه جواد عاطفه و از سوی انتشارات افراز منتشر شد.

نمایشنامه “پدر” استریندبرگ

نمایشنامه”پدر” اثری است تراژیک و دارای سه پرده درباره یک کاپیتان ارتشی و همسر او”لورا” .

کاپیتان و لورا بر سر تربیت فرزندشان با هم مشکل دارند و لورا سعی دارد برای پیشبرد اهداف خود با گفتن حرف‌های شک برانگیز کاپیتان را سمت جنون بکشاند.

در واقع نمایشنامه”پدر” تحت تأثیر روحیات و زندگی استریندبرگ در زمان بحران روابط بین او و همسرش، است.

«پدر» مطرح‌ترین نمایشنامه استریندبرگ و یکی از شاهکارهای تاریخ درام‌نویسی جهان است. این اثر نخستین نمایشنامه از اسکاندیناوی است که در پاریس و بسیار پیشتر از نخستین اجرای نمایشنامه‌های ایبسن، توسط آندره‌آنتوان، اجرا می‌شود. امیل‌زولا بر این اجرا یک مقدمه مفصل می‌نویسد و از آن با عنوان برترین و مهمترین نمایشنامه ناتورالیستی نام می‌برد.

استریندبرگ در این اثر نهفته‌ترین گوشه‌های زندگی خصوصی خود را به صحنه کشیده است. چیزی که نیازمند توضیح یا تشریح باشد باقی نگذاشته است و فقط خواننده یا تماشاگر را وا میدارد که قبلا کتاب زندگیش را بخوانند. ولی البته گاهی وقت‌ها تحریف واقعیت نیز کرده است.

نمایشنامه"پدر" استریندبرگ

گفتمان غالب این اثر گفتمانی است در مذمت خدعه‌های زنان در قبال صداقت و مظلومیت مردان. گفتمانی که امروزه می‌توان نقطه مقابل آن را در نگرش‌های فمینیستیِ رادیکال ملاحظه کرد. مطابق این نظریه، حق زنان در برابر ظلم و نابرابری جامعه مردسالار، علاوه بر تاکید بر عدم تساوی این دو جنس، مبارزه‌ای است برای تفوق و برتری زنان بر مردان در اشکال افراطی آن، که نتیجه‌‌ای جز کنش‌های ضدمردان و یا حتی‌الامکان جامعه‌ای بدون مردان ندارد.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ دو = 5

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>