عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » گالری و نمایشگاه » اخبار گالری » نمایشگاه آثار کامران دیبا

نمایشگاه آثار کامران دیبا

۲۳

مهر

۹۳

نمایشگاه آثار کامران دیبا

 نمایشگاه نقاشی کامران دیبا با عنوان “بریده جراید” روز جمعه(۲۵ مهر ماه) در گالری آران بازگشایی می‌شود.

 هلیا دارابی در یادداشتی بر این نمایش آورده است:

“کامران دیبا در این آثار کیفیت جهان‌ وطنی آثارش را حفظ کرده و اصراری بر نمایش ملیت یا تکیه بر مسایل کشوری ندارد، چنان که دراین سال‌ها نیز به شیوه‌ای جهان وطن زیسته است. او اخبار را قلب تپندهٔ جهان و پیونددهندهٔ مردمان روی کره زمین می‌داند، اما در این مجموعه بر هیچ شیوهٔ خاصی از خبررسانی، مسئلهٔ بی‌. طرفی یا موضع‌. گیری، یا کنترل اذهان مردم از طریق رسانه‌ها تمرکز نکرده است. با وجود درونمایه‌ای چون روزنامه و اخبار جهانی، او ماهیت کار‌هایش را سیاسی نمی‌ داند و به هنر سیاسی اعتقاد ندارد چون سیاست گذرا است. به‌. نظر می‌ رسد قالب روزنامه، تنها به صورت الگویی حاضر-آماده برای خلق نقاشی به کار رفته است. حتی سیر تحول فرمالیستی نقاشی غرب در هرچه انتزاعی‌تر شدن این مجموعه نیز بازتاب یافته است. در اخیر‌ترین مجموعه، طرح‌ها بسیار ساده‌تر شده‌اند. جای اجرای هایپررئالیستی پیشین را طراحی‌ها و دِسَن‌های خلاصه‌. گرفته است. گمانه‌. زدن در مورد موضوع و درونمایه‌ها دشوار‌تر و اشاره‌ها کلی‌تر و موجزترند. رمزگان رنگی و درونمایه‌هایی چون جنگ، تبلیغات، پروپاگاندای رهبران سیاسی، خانه و کار، سینما را می‌توان تشخیص داد که با رنگ‌های اصلی روی زمینه سفید بوم نقش بسته‌اند.

نمایشگاه کامران دیبا

کامران دیبا با بندهای متعددی به تاریخ هنر ایران گره خورده است. تاثیر عمیق او در برهه‌ای از تاریخ، نه محوشدنی است و نه از یادرفتنی. سیر خلق هنری او هم، به‌. طرق مختلف، فراز و نشیب هنر معاصر ایران را بازمی‌تاباند. “

دیبا که آثار معماری شاخصی را در کارنامه دارد به عنوان یک نقاش چندین نمایشگاه انفرادی در ایران بر پا کرده است. وی هم چنین گردآورنده و واسطه فروش آثار نقاشی معاصر غرب شمرده می‌شود. از میان آثار او که در یک دوره ۱۲ ساله (از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۷) طراحی و اجرا شده‌اند می‌توان از موزه هنرهای معاصر، فرهنگسرای نیاوران، پارک شفق (یوسف آباد) و برخی بناهای دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور را نام برد. در سال‌های آخر کار حرفه‌ای‌اش در ایران، پروژهٔ شهرک شوشتر نو را طراحی کرد که برنده جایزه معماری آقا خان شد و در نمایشگاه آثار معماری و شهرسازی قرن بیستم، که به مناسبت فرارسیدن سال ۲۰۰۰ در لوس‌آنجلس برگزار شد، به عنوان طرح برگزیده در مجموعه آثار معماری و شهرسازی جهان به نمایش گذاشته شد. این کار و کارهای دیگر او در مجلات معماری و شهرسازی سایر کشور‌ها نیز معرفی شده‌اند.

 علاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه آثار کامران دیبا به نشانی تهران، کریم خان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه دی، پلاک ۹، مراجعه نمایند.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک × 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>