عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » گالری و نمایشگاه » اخبار گالری » نمایشگاه پرویز تناولی

نمایشگاه پرویز تناولی

۱۹

آبان

۹۳

نمایشگاه پرویز تناولی

مراسم رونمایی از کتاب شاعر و افتتاح نمایشگاه پرویز تناولی روز جمعه(۲۳ آبان ماه) در گالری اعتماد برگزار می‌شود.

انتشارات بن گاه به تازگی کتاب شاعر اثر پرویز تناولی را منتشر کرده است که این اثر در بر گیرنده آثار استاد تناولی در مورد شاعر راست- آثاری که به شخصیت شاعر به عنوان یک یک مفهوم کلی می‌پردازد-.

تناولی درباره مجسمه‌هایی که در این نمایشگاه به نمایش در خواهد آمد گفته ؛

در واقع مجسمه‌هایی که اسمشان را شاعر می‌گذارم با توجه به زندگی، کاراکتر و روحیه شاعر ساخته شده، در این میان شخصیت‌هایی چون فرهاد کوهکن که به نوعی او را نیز شاعر می‌دانم وجود دارند.

مجموعه شاعر، در زمره اولین مجسمه‌های تناولی حول محور فرهاد، شخصیت افسانه‌ای ادبیات ایران است که از اوایل دهه چهل شمسی آغاز شد. به گفته تناولی زمانی که وی در مینیاپولیس امریکا اقامت داشته، چون در آنجا فرهاد را نمی‌شناختند از کلمه “شاعر” به جای آن استفاده کرده است. وی در کالج می‌نیاپولیس دست به ساختن مجسمه‌های برنزی با مضامین شاعر، پیامبر و زوج عشاق می‌زند.

شعر و شاعری برای همه ایرانی‌ها از جمله تناولی بسیار با اهمیت است. او “شاعر” را به عنوان یک الگو انتخاب کرد، چون به عقیده وی آزاده‌ترین انسان روی زمین است و بدون توجه به محدودیت‌ها، آزادانه حرف‌ خود را در قالب شعر می‌گوید، در ‌حالی‌که نویسنده احتمالاً از انجام چنین کاری بر‌نمی‌آید. اولین شاعران تناولی، شِمایی از انسان در ظاهر خود داشتند؛ ولی به‌تدریج به شمایلی انتزاعی از معماری اسلامی مبدل شدند. شاعران سال‌های اخیر وی حالت ساختارگرا و معمارانه داشته و اندامشان با شعر و نوشته پوشیده است.

 این نمایشگاه تا ۱۸ آذر ماه دایر است و  علاقه مندان می‌توانند برای بازدید به نشانی تهران، نیاوران، میدان یاسر، خیابان صادقی قمی، خیابان بوکان، پلاک ۴، مراجعه نمایند.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت + = 13

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>