عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » گالری و نمایشگاه » اخبار گالری » نمایشگاه مجسمه های استاد پرویز تناولی

نمایشگاه مجسمه های استاد پرویز تناولی

۱۰

مهر

۹۲

نمایشگاه مجسمه های استاد پرویز تناولی

نمایشگاه مجسمه‌های کوچک پرویز تناولی(گرانقیمت‌ترین هنرمند خاورمیانه) روز جمعه ۱۲ مهر ماه ۹۲ در گالری ماه مهر افتتاح خواهد شد.

در این نمایشگاه چهار مجموعه از مجسمه‌های کوچک استاد پرویز تناولی به نام عشاق، پرنده، شاعر و هیچ که تاکنون به نمایش در نیامده، در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

پرویز تناولی علاوه بر خلق آثار، در زمینه تحقیق و نگارش چندین کتاب در زمینه تاریخ هنر ایران، پرورش نسل نوی از مجسمه سازی ایران و بر پایی دوره‌های آموزشی در مؤسسه ماه مهر، فعالیت داشته و آثاری چون فرش، آتلیه کبود، گرافیک سنتی، سرامیک، طلسم و… را می‌توان به فعالیت‌هایش افزود.

آثار پرویز-تناولی-

پرویز تناولی در متنی درباره نمایشگاهش گفته:

یکی از صفات خوب هنرمندان و صنعتگران گذشته‌ی ایران ساختن اثر در ابعاد کوچک بود. وقتی در کار جمع آوری قفل بودم، متوجه شدم هرگاه قفل سازی به اوج و استادی می‌رسید، دست به ساختن قفلی کوچک می‌زد. چنانکه استاد حسن نوری قفل ساز زمان شاه طهماسب قفل‌هایی از فولاد ساخته بود که در پوست پسته جا می‌گرفتند. نقاشی ایران یا مینیاتور نیز خالی از این تفکر نبود و استادی در کوچک سازی بود. اخلاق فوق علاوه بر اینکه ریشه در تواضع داشت، معانی دیگری را هم به دنبال می‌آورد و آن «بیان مطالب در حجم کم» بود.

مجسمه سازی – به ویژه نوعی که من می‌سازم – نیاز به وقت زیاد دارد و ابعاد بزرگش به زمانی طولانی که گاه از ماه و سال فراتر می‌رود. در فاصله‌ی این دوران طولانی و وقفه‌هایی که پیش آمده، این نمونه‌ها را ساخته ام. این درست است که مجسمه‌های کوچک، آن گویایی‌ای را که بزرگترها دارند، فاقدند، اما در «ثبت افکار» چیزی از بزرگترها کم ندارند و اگر فرصتی یابند، آمادگی بزرگ شدن دارند. هیچِ بزرگ در مدح بزرگیِ هیچ است و هیچِ کوچک در وصف کوچکی آن. نه آن مردود است و نه این مقبول، هر دو هستند، چنین است شاعر و عشاق و دیگران.

گفتنی است همزمان با بازگشایی نمایشگاه مجسمه‌های کوچک، رونمایی از کتاب استاد پرویز تناولی با عنوان تاریخ مجسمه سازی در ایران، با همکاری نشر نظر، و با حضور اساتیدی چون دکتر علیرضا سمیع آذر و محمودرضا بهمن پور انجام خواهد گرفت.

 

پرویز تناولی

پرویز تناولی در سال ۱۳۱۶ متولد شد، او نقاش،  مجسمه ساز، پژوهشگر و کارشناس فرش و بافته‌های عشایری است.

نخستین فعالیتش در زمینه مجسمه سازی را با ساخت ماسکی از صورت استاد ابوالحسن صبا آغاز کرد و اکنون یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های مجسمه سازی ایران در جهان است.

عنوان گران قیمت‌ترین هنرمند خاور میانه در سال ۲۰۰۸ برای فروش ۸٫۲ میلیون دلاری مجسمه پرسپولیس، به استاد  داده شد که همچنان این عنوان به ایشان  تعلق دارد.

“هیچ”، “دست ها” و “قفل و قفس” از معروف‌ترین آثار پرویز تناولی در عرصه مجسمه سازی است.

مجسمه پرویز-تناولی

مجسمه پرویز-تناولی

گالری ماه مهر از تاریخ یاد شده به مدت یک ماه پذیرای بازدیدکنندگان از نمایشگاه استاد پرویز تناولی خواهد بود و علاقه مندان می‌توانند به آدرس بلوار آفریقا، کوچه نیلوفر، پلاک ۷، مراجعه نمایند.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج + 8 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>