عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » گالری و نمایشگاه » اخبار گالری » نمایشگاه کاریکاتور “فیلم قاب”

نمایشگاه کاریکاتور “فیلم قاب”

۹

تیر

۹۳

نمایشگاه کاریکاتور “فیلم قاب”

نمایشگاه کاریکاتور مجید داوودی به نام “فیلم قاب” روز شنبه(۷ تیر ماه) در خانه هنرمندان – گالری بهار بازگشایی شد.

نمایشگاه کاریکاتور”فیلم قاب”

نام نمایشگاه کاریکاتور مجید داوودی، “فیلم قاب” است چرا که: هر اثر ارائه شده قابلیت تبدیل شدن به فیلمی کوتاه را دارد و داوودی درباره نام انتخابی برای نمایشگاهش گفته:

“از عنوان فیلم‌قاب استفاده کردم،چون هنر کارتون این قابلیت را دارد که داستان روایت کند. بخصوص هنر کارتون جدید که از فضای صِرف طنز گذر کرده و امروز می‌بینیم بسیاری از هنرمندان در ایران مانند کشورهای دیگر از جمله لهستان،کارتون‌های مفهومی کار می‌کنند؛ یعنی کارتون‌هایی که فقط برای خنده نیست، بلکه مخاطب را به جای خنده، به تفکر وا می‌دارد.از این‌رو،قصد داشتم قابلیت کارتون جدید را معرفی کنم”.

نمایشگاه-کاریکاتور مجید داوودی

همچنین داوودی درباره حضور کارهایش در مطبوعات توضیح داده:

هیچ‌کدام از این آثار در مطبوعات چاپ نشده‌اند اما بعضی از آنها در جشنواره‌های معتبر و مختلف دنیا جایزه گرفته‌اند یا در کتاب جشنواره‌ها منتشر شده‌اند. برای مثال کارتونِ صفحه شطرنج در جشنواره “آماروستیکا”ی ایتالیا که یکی از پنج جشنواره معتبر کارتون است،موفق شد جایزه “مارکو سارتوره” را دریافت کند. به عقیده بنده،خاستگاه اصلی این هنر در مطبوعات است،ولی مطبوعات ما می‌ترسند به سمت کارتون بروند. به این دلیل که نشریه‌شان بسته نشود.تا کنون نشریات زیادی به خاطر چاپ کارتون بسته شده‌اند اما این هراس صرفاً از سیاسی‌بودن کارتون‌هاست.ما در شرایطی هستیم که از هر سوژه و موقعیتی بتوانیم داستان خلق کنیم و در یک فریم و در قالب کارتون ارائه بدهیم.حتماً هم نباید سیاسی باشد.ما راجع به طبیعت،انسان و جهان‌بینی می‌توانیم کارتون کار کنیم و طرف سیاست نرویم،چون بخش کوچکی از این هنر به سیاست گرایش دارد. بیشتر کارتونیست‌های ایران کار طنز انجام می‌دهند.دیدگاه بیرونی نسبت به کارتون کمی چاشنی تمسخر دارد اما اصلاً اینطور نیست.الان شما کارهای من را که می‌بینید،اصلاً نمی‌خندید.

گالری بهار تا ۱۳ تیر ماه پذیرای بازدید کنندگان از نمایشگاه کاریکاتور”فیلم قاب: است و علاقه مندان برای بازدید می‌توانند از ساعت ۱۴ تا ۲۱ در روزهای یاد شده یه نشانی تهران، خیابان طالقانی،خیابان موسوی شمالی، باغ هنر، مراجعه نمایند.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × دو =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>