عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تئاتر » اخبار تئاتر » نمایش مضحکه دزدها

نمایش مضحکه دزدها

۷

مهر

۹۲

نمایش مضحکه دزدها

نمایش مضحکه دزدها، نوشته شده بر اساس کتاب بالماسکه دزدانِ ژان انوی، از جمله آثاری است که در روز ۲۴ شهریور ماه ۹۲ در طی برگزاری جشنواره آیینی- سنتی  به اجرا در آمد و با استقبال خوبی از سوی مخاطبان رو به رو شد. نمایش مضحکه دزدها از نمونه آثار رو حوضی یا تخت حوضی است، البته به روش نوین!

نمایش-مضحکه-دزدها هادی عاملکارگردان: هادی عامل

نویسنده: پویان غفاری

بازیگران: علی عامل هاشمی، لبخند بدیعی، محمد صمدی

محل اجرا: تماشاخانه سنگلج

زمان اجرا: ۱۰ مهر تا ۱۰ آبان ۹۲، ساعت ۱۹:۳۰

 

 

درباره نمایش مضحکه دزدها

نمایش مضحکه دزدها، داستان سه نفر دزد ماهر است که به دلیل شیوه دزدیشان به شهرت رسیده‌اند و نیروهای شهربانی در پی دستگیری آن‌ها هستند و این سه نفر در پی ماجرایی وارد خانه یکی از خانواده‌های مشهور و ثروتمند شهر می‌شوند و …

اجرای نمایش-مضحکه-دزدها-

هادی عامل درباره نمایش تخت حوضی گفته:

به نظر من تئاتر تخت حوضی قابلیت‌های زیادی دارد و به عنوان یک گروه تئاتری می‌تواند آن را تجربه کند. زیرا هنوز پویا و فعال است و لزومی ندارد در چارچوب همیشگی باشد. درست است که نسل قبل از ما راه‌هایی را رفته‌اند ولی لزومی ندارد ما هم همان تجربه‌ها را تکرار کنیم. این کپی کردن‌ها موجب شده است جذابیت مبارک برایمان از بین رود. ما باید تجربه کنیم. ما در گروه پاپتی‌ها در نظر داریم روی این نوع از تئاتر تمرکز بیشتری کنیم. در همین راستا من در دو نمایش اخیرم بدل پوش را اضافه کردم. یعنی کسی که جای یک فرد دیگر بازی کند. یا یک شلیته پوش را اضافه کنیم. ما برای این نوع تئاتر دست به پژوهش‌های زیادی زدیم زیرا می‌خواستیم نشان دهیم که جوانهای امروزی هم می‌توانند تئاتر رو حوضی اجرا کنند و اهمیت این تئاتر را افزایش دهند و خلاقیت خودمان را در این نمایش‌ها جاری کنیم تا دوباره این نمایش‌ها زنده شوند.

اجرای نمایش-مضحکه-دزدها-

نمایش-مضحکه-دزدها- هادی عامل

نمایش-مضحکه-دزدها هادی عامل

نمایش  تخت حوضی:

در گذشته در وسط حیاط خانه‌های بزرگ ایرانی، حوضی بود که کاربردهای فراوانی داشت. از آن جمله در زمان جشنها و میهمانیها، ساکنان خانه روی آن تخته بزرگی می‌گذاشتند و شکلی همانند صحنه نمایش به آن می‌دادند تا عده‌ای بازیگر روی آن تخته به اجرای نمایش و البته از نوع کمدی آن بپردازند. با توجه به وجود شخصیت کمدی و قدیمی “سیاه” در ایران، این نمایش‌ها به یکی از نام‌های عمومی “سیاه بازی” یا “تخت حوضی” و یا “روحوضی” معروف شدند.

 می توانید اطلاعات مربوط به  تمامی نمایش‌های در حال اجرا را در تقویم هنری نخستان بیابید.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 × پنج =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>