عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » نوبل خوانی شهر کتاب: رمان کوری

نوبل خوانی شهر کتاب: رمان کوری

۲۲

مرداد

۹۳

نوبل خوانی شهر کتاب: رمان کوری

در ادامه برگزاری جلسات نوبل خوانی مرکز فرهنگی شهر کتاب مرکزی،نهمین دوره از این سری نشست‌ها روز یک شنبه (۲۶ مرداد ماه) ساعت ۱۶:۳۰، برگزار می‌شود.

نوبل خوانی شهر کتاب

در این نشست شهر کتاب که با حضور شهریار وقفی‌پور و بلقیس سلیمانی، برگزار می‌شخوانده می‌شود، رمان”کوری” نوشته ژوزه ساراماگو (نویسنده پرتغالی) مورد بررسی فرار خواهد گرفت.

« کوری» یک رمان خاص است، یک اثر تمثیلی ، بیرون از حصار زمان و مکان، یک رمان معترضانه اجتماعی، سیاسی که آشفتگی واجتماع و انسانهای سر در گم را در دایره افکار خویش و مناسبات اجتماعی تصویر می‌کند.

نوبل خوانی شهر-کتاب

 خلاصه داستان

داستان از ترافیک یک چهارراه آغاز می‌شود. راننده‌ی اتومبیلی به ناگاه دچار کوری می‌گردد. به فاصله‌ی اندکی، افراد دیگری که همگی از بیماران یک چشم‌پزشک می‌باشند، دچار کوری می‌شوند. پزشک با معاینه‌ی چشم آنها درمی‌یابد که چشم این افراد کاملاً سالم است، اما آنها هیچ چیز نمی‌بینند. جالب آن است که بر خلاف بیماری کوری که همه چیز سیاه است، تمامی این افراد دچار دیدی سفید می‌شوند.

پزشک می‌فهمد که این نوع کوری است که به چشم ارتباطی پیدا نمی‌کند. از طرف دولت، تمامی افراد نابینا جمع‌آوری و در یک آسایشگاه اسکان داده می‌شوند. پزشک نیز خود دچار این بیماری می‌شود. پلیس برای جلوگیری از شیوع بیماری، پزشک را نیز روانه‌ی آسایشگاه می‌کند. همسر پزشک نیز به دروغ اذعان به کوری می‌نماید تا بتواند در کنار شوهرش باشد. آنها به آسایشگاه ذکر شده برده می‌شوند. در آن آسایش‌گاه تمامی افراد نابینایند. نیروهای امنیتی برای افراد غذا تهیه می‌کنند، اما برای عدم سرایت کوری به آنها، تنها غذاها را تا درب آسایشگاه حمل می‌کنند. نابینایان برای تقسیم غذا با هم درگیر می‌شوند…

 * علاقه مندان برای شرکت در نهمین جلسه از سری نشست‌های شهر کتاب می‌توانند در زمان یاد شده به نشانی تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر، نبش کوچه‌ سوم، مراجعه نمایند.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>