عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تئاتر » اخبار تئاتر » نویسنده مرده است

نویسنده مرده است

۱۷

خرداد

۹۳

نویسنده مرده است

نمایش نویسنده مرده است به نویسندگی و کارگردانی آرش عباسی از اول تیرماه، ساعت ۲۱ در تالار شمس به اجرا در می‌آید.

نویسنده مرده است

بازیگران

لادن مستوفی، ایوب آقاخانی

یادداشت آرش عباسی درباره نمایش”نویسنده مرده است”

شهر کوچکی که سال‌های کودکی و نوجوانی‌ام را در آن گذراندم، هیچ جذابیتی برای پسر بچه‌ای در آن سن و سال نداشت بجز یک مکان رویایی که جای همه کاستی‌ها و کمبودهای اجباری نوجوانان نسل من را، لااقل برای من یک نفر پر کرده بود. جایی به اسم “سینما بهمن”.

سینما بهمن ملایر در سال‌های پایانی دهه ۶۰ و ابتدایی دهه ۷۰ پناهگاه امنی بود که با خاموش شدن چراغ‌هایش برای مدتی می‌توانستم با بال‌هایی که به کمک نور و تصویر روی پرده به دست می‌آوردم در دنیای دوست داشتنی‌ام بچرخم تا دوباره چراغ‌ها روشن شود و من ناگهان از آن آسمان مرتفع و خیال انگیز سقوط کنم و خودم را روی صندلی‌های سفت و وصله شده‌اش ببینم.اولین تجربه دیالوگ نویسی‌ام در همان دوران شکل گرفت زمانی که از سینما بیرون می‌آمدم و تا به خانه برسم به جای تمام شخصیت‌های اصلی فیلمی که دیده بودم حرف می‌زنم اما نه حرف‌های آنها. حرف‌های خودم را . چیزهایی که خودم دلم می‌خواست به هنرپیشه‌های مورد علاقه‌ام بگویم و آنها جوابم را بدهند. قصه را همان شکلی پیش می‌بردم که خودم دلم می‌خواست نه آنگونه که در سینما دیده بودم. من هنوز هم خودم را مدیون این شیوه تمرین ناخودآگاه دیالوگ نویسی می‌دانم . حالا سال‌ها بعد از دوران نوجوانی جادوی سینما بهمن هنوز رهایم نکرده و همچون “سینما پارادیزو” بخش عظیمی از خاطرات نوجوانی‌ام را به خودش اختصاص داده.

“نویسنده مرده است” درباره عشق همان سال هاست. درباره رویا‌هایی که در تاریکی سینما بهمن می‌بافتم. درباره عشق به سینما، بازیگری ودرباره سال‌هایی که سینمای ایران بی ستاره بود و ناگهان ستاره‌ها بعد از سال‌ها خاموشی یکی یکی درخشیدند تا من و امثال من بتوانند خیال بازی کنند و در نهایت درباره اینکه چرا شروع به نوشتن کردم؟ من که می‌خواستم بازیگر شوم.

نمایش نویسنده-مرده-است

عوامل تهیه

طراح صحنه: سیامک احصایی

طراح لباس: لادن کنعانی

دستیار کارگردان و برنامه ریز: هادی عزیزی (ایران)، صنم نادری (ایتالیا)

منشی صحنه: هدا جباری

مدیر صحنه: علی واعظی

طراح پوستر و بروشور: مینو میر شاه ولد، مسعود نوروزی

عکاس: مهدی آشنا

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ نُه = 11

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>