عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » انتشار«وزیری امیر حسنک» اثر محمود دولت آبادی

انتشار«وزیری امیر حسنک» اثر محمود دولت آبادی

۹

بهمن

۹۲

انتشار«وزیری امیر حسنک» اثر محمود دولت آبادی

کتاب «وزیری امیر حسنک» آخرین نوشته محمود دولت آبادی با همکاری نشر فیروزی منتشر و راهی بازار نشر شد.

درباره «وزیری امیر حسنک» محمود دولت آبادی

این اثر بر اساس داستان حسنک وزیر در کتاب تاریخ بیهقی اثر ابوالفضل بیهقی نوشته شده و به همراه یک فایل صوتی با صدای استاد محمود دولت آبادی عرضه شده است .

در واقع این کتاب تحلیل و بازخوانی دولت آبادی است بر این داستان و نحوه وزارت آن زمان در ایران.

وزیری امیر حسنک، بر اساس آنچه در تاریخ بیهقی آمده سر فصل‌هایی را شامل می‌شود که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مقدمه

وزیری امیر حسنک

ذکر بر دار کردن حسنک وزیر

آخرین نوشته محمود-دولت-آبادی

همچنین وزیری امیر حسنک، گفتار سالار حاجب علی قریب درباره‌ی آن‌چه‌ با آمدن مسعود به عنوان زمینه‌ی وقایع پیش رو رخ خواهد داد، داستان حسنک، ذکر بر دار کردن و پایان داستان بر دار کردن جعفر برمکی، از جمله مواردی است که در فایل صوتی اثر به آن‌ها پرداخته شده است.

محمود دولت‌آبادی انجام این کار را ادای دین به ابوالفضل بیهقی می‌داند و درباره‌ی شکل‌گیری این کار گفته:

آمدند پیش من که می‌خواهیم همان‌طور که نیشابوری‌ها مجسمه‌ی عطار و خیام دارند، مجسمه‌ی شما را هم بسازیم، گفتم نمی‌خواهم سنگ شوم. گفتند برای‌تان در سبزوار و در جای خانه‌ی قبلی خانه بسازیم، گفتم اگر قرار بود خانه‌ای آباد باشد، خراب نمی‌شد. پرسیدم چرا روی بیهقی کار نمی‌کنید؛ او که استاد نثر پارسی است. در نتیجه با توجه به وضعیت امروز که همه چیز صوتی و تصویری است، پذیرفتم بخش‌هایی از بیهقی را بخوانم، و از آن‌جا که حسنک در دانشگاه‌ها معرفی شده و مردم بیهقی را با او می‌شناسند،‌ این داستان را انتخاب کردم.

با فرض دشوارخوان بودن بیهقی، به نظر می‌رسد دولت‌آبادی می‌خواهد با این کار شگرد خواندن بیهقی را به کسانی که خواندن این کتاب به نظرشان دشوار می‌آید، و جوانان معرفی کند تا به این ترتیب نشان داده شود که بیهقی زیاد هم دشوار نیست.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + = 5

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>