عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » پرنده‌ای با یک بال

پرنده‌ای با یک بال

۱۲

مهر

۹۳

پرنده‌ای با یک بال

رمانی از یاشار کمال نویسنده کردتبار ترکیه‌ای، یک سال پس از چاپ در این کشور، در ایران هم منتشر شد. اغلب آثار یاشار کمال به فارسی ترجمه شده‌اند. ثمین باغچه‌بان و رضا سیدحسینی نخستین مترجمانی بودند که آثار کمال را به فارسی برگرداندند.

از جمله دیگر آثار کمال که به فارسی ترجمه شده می‌توان به ، اگر ما را بکشند، آن سوی کوهستان، تنهایی، قصه جزیره، قهر دریا، پرندگان نیز رفتند، درخت انار روی تپه، پیت حلبی، زمین آهن است و آسمان مس، علف همیشه جوان، یاغی و ستون خیمه اشاره کرد.

رمان « پرنده‌ای با یک بال » را یاشار کمال در اواخر دهه‌ ۱۹۶۰  به نگارش درآورد اما در سال گذشته در این کشور منتشر شد. کمال در این کتاب موضوع ترس حاکم بر اعضای جامعه را با روایت داستان یک پستچی به نام «رمزی» و همسرش « ملک » به تصویر می‌کشد.

پرنده‌ای با یک بال

وجود اتفاقات بسیار عجیب و گنگ و مبهم در کنار نمایش فقر و غنای افراد و ارائه گزارشی از احساسات لحظه به لحظه میان انسان‌ها که سبک نوشتاری مخصوص یاشار کمال است در این رمان به خوبی مشاهده می‌شود.

« پرنده‌ای با یک بال » ، نمایانگر تنهایی است که کمال آن را به تصویر کشیده است و با توجه به تمام فانتزی‌های خاص خودش، می‌توان آن را اثر رئالیستی نمونه‌ای نیز به شمار آورد.

یاشار کمال پیشتر هم درباره رمان « پرنده‌ای با یک بال » گفته بود: «من همیشه از ترس هراس داشتم. وقتی داشتم این رمان را می‌نوشتم، از احساس ترس درونی‌ام دوری می‌کردم. بالای شهری که من خدمت سربازی‌ام را گذراندم‌، صخره‌ بزرگی قرار داشت. همه‌ مردم از ترس اینکه تکه سنگ رویشان بیفتد‌، زنجیره‌هایی را اطراف آن می‌بستند. سال‌هاست می‌خواستم راجع به این احساس، داستانی بنویسم.»

داستان ۵۵ صفحه‌ای این رمان را مریم طباطبائیها به فارسی برگردانده و انتشارات پوینده آن را در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با بهای ۴۰۰۰ تومان راهی بازار کتاب کرده است.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + = هفت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>