عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » دو نمایش‌نامه از ژرژ پرک

دو نمایش‌نامه از ژرژ پرک

۲۲

مهر

۹۳

دو نمایش‌نامه از ژرژ پرک

دو نمایش‌ نامه از ژرژ پرک ، به همراه مقدمه‌ای در زندگی و آثار نویسنده، عنوان کتابی است که با ترجمه و تالیف زهره ناصحی به تازگی از سوی نشر قطره روانه بازار نشر شده است. این کتاب بعد از ترجمه رمان «چیزها» در سال ۱۳۴۷ توسط احمد سمیعی، از سوی انتشارات فرانکلین منتشر و در سال ۱۳۷۶ توسط انتشارات سروش تجدید چاپ شد. این کتاب دومین کتابی است که از این نویسنده فرانسوی در ایران منتشر می‌شود.

می توان به جرات گفت ، ژرژ پرک ، بی‌گمان یکی از جالب‌ترین و در عین حال تاثیرگذارترین نویسندگان معاصر فرانسوی است. مرگ نابهنگام او بر اثر سرطان در ۴۶ سالگی بی‌شک فرصت‌های فراوانی را از این نویسنده بااستعداد گرفت. اما در همین زمان کم نیز آثار پرک در فرهنگ معاصر فرانسه ماندنی، تاثیرگذار و هدف‌مند بوده است.

ژرژ پرک مدت‌ها طراح جدول کلمات متقاطع در یکی از روزنامه‌های مهم پاریس بود و بی‌دلیل نیست که در آخرین و مهم‌ترین کتابش یعنی “زندگی، طرز مصرف” که در ۱۹۷۸ پس از صرف ده سال نگاشته شد، از قهرمان اصلی خود “بارتلبوت” یک دوست‌دار حرفه‌ای پازل می‌سازد. بدین ترتیب آثار پرک شدیداً تحت تاثیر بازی با واژگان قرار دارد و این بازی قبل از هر چیز یک بازی بینامتنی است.

دو نمایش‌نامه از ژرژ پرک

در مقدمه کتاب، ذیل چهار سرفصل کلی «زندگی ژرژ پرک»، «ویژگی‌های بارز آثار پرک»، «تقسیم‌بندی‌ آثار» و «ویژگی‌های نمایش‌نامه‌های پرک» معرفی‌ مختصر و دقیقی از تفکرات و خلاقیت‌های منحصربه فرد ژرژ پرک ارائه شده است.

در این کتاب، علاوه بر مطالعه آثار خود پرک، از تحلیل‌های «پییر برونل» درباره رمان «چیزها»، تحلیل‌های «توماس کلرک» درباره رمان «خاطرات کودکی» و همچنین آراء «فرانک اَوارد» درباره فردیت جمع‌گرا در آثار پرک نیز آمده است. اما غالب متن مقدمه دربرگیرنده یافته‌ها و تحلیل‌های خود مترجم  اثر است که از مهمترین نکات کلی در آثار پرک تشکیل شده است . در این کتاب ترجمه دو نمایش‌نامه از پرک به نام‌های «اضافه حقوق» و «سیب‌زمینی» آمده است.

به اعتقاد زهره ناصحی، ژرژ پرک ، نویسنده‌ای است که به دلیل دشواری‌های متن‌هایش کمتر روی آثارش کار شده است.

نمایشنامه «اضافه‌حقوق» ،  هم تئاتر است و هم تئاتر نیست، شخصیت دارد ولی آنها هیچ‌کدام شخصیت اصلی نیستند. بازیگر اصلی نمایش را خود مخاطب تشکیل می‌دهد و متن به تمامی از نگاه دوم شخص نوشته شده است.

در بخشی از این نمایش‌نامه می‌خوانیم:

حسابی فکرهایتان را کرده‌اید، تصمیم خود را گرفته‌اید و می‌خواهید با دیدن رئیس بخش رفته از او تقاضای اضافه‌حقوق کنید.
یا رئیس در اتاقش هست یا رئیس در اتاقش نیست.
اگر رئیس در اتاقش باشد، شما در می‌زنید و منتظر جوابی از او می‌مانید.
اگر رئیس در اتاقش نباشد در راهرو منتظر بازگشتش می‌مانید.
فرض کنیم که رئیس بخش شما در اتاقش نیست.
در این حالت شما در راهرو منتظر بازگشت وی می‌مانید.

این نمایش‌نامه اولین بار در سال ۱۹۷۰ به کارگردانی مارسل‌کوولیه با بازی شش بازیگر در هر یک از این نقش‌ها به روی صحنه رفته است.

چاپ اول کتاب « دو نمایش‌نامه از ژرژ پرک » در ۲۲۰ صفحه، در شمارگان ۴۰۰ نسخه و با طرح روی جلد محسن آقا‌حیدریان، با بهای ۱۱ هزار تومان از سوی انتشارات قطره شهریور ۱۳۹۳ روانه بازار نشر شده است.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>