عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » جشنواره کاریکاتور » گفتگو با دکتر عشایری در حاشیه مراسم جشنواره کاریکاتور بهره وری

گفتگو با دکتر عشایری در حاشیه مراسم جشنواره کاریکاتور بهره وری

۲۵

مهر

۹۳

گفتگو با دکتر عشایری در حاشیه مراسم جشنواره کاریکاتور بهره وری

برگزاری مراسم پایانی جشنواره کاریکاتور بهره وری، فرصت بسیار مناسبی برای همجواری با نام‌هایی بود که هر یک اعتبار و آوازه‌ای ارزنده در زمینه‌های مختلف دارند.

دکتر حسن عشایری، عصب‌شناس و روان‌شناس عصبی و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، با سال‌ها تجربه استادی و پرورش نخبگانی ارزنده در قله رفیع دانش قرار دارند و جایگاهی مسلم در ارکان آموزشی کشور به ایشان اختصاص می‌یابد. وجود خِرد در کنار تجربه‌هایی والا، جان را مشتاق از پیشنهاد ایشان می‌کند. با دکتر عشایری در محل برگزاری مراسم، به شیرینی سخن گفتیم.

حسن عشایری

- جناب آقای دکتر، با خرسندی از بابت همکلامی. لطفاً نظرتان را از تلفیق دانش بهره وری با هنر کاریکاتور بیان نمایید.

اصولاً هنر کاریکاتور به لحاظ پردازش اطلاعات و علوم شناختی مهم است و ارتباط آن از طریق کشف اطلاعات و انتقال داده‌هایی است که بار معنایی دارد. برای مثال، ما در شعر هم از طریق یک سری ابیات، معنایی را که با ساعت‌ها سخنرانی هم بدست نمی‌آید، صادر می‌کنیم. کاریکاتور هم معنا را با هیجان تلفیق می‌کند تا از طریق تماشا، سیستم هیجانی مخاطب را درگیر کرده و در پشت آن بار معنایی والایی را ارائه دهد تا در نهایت به شناخت مخاطب منجر شود. در واقع به نظر من جشنواره کاریکاتور بهره وری، آرایش اطلاعات ویژه‌ای است که پیام‌های گسترده‌ترین را مطرح می‌کند. چرا که امکان فهم مقاله‌ای علمی برای همه‌ی افراد وجود ندارد، اما از طریق سادگی کاریکاتور می‌توان طیف گسترده‌ای را آگاه نمود و این حُسن هنرورزی کاریکاتور است که ذهن را با کمترین اطلاعات، به کار انداخته و از طرفی با زبان طنز، راه را برای خردورزی باز می‌کند.

- آثار هنری چه نقشی در ارتقای فرهنگ عمومی جامعه می‌تواند داشته باشد؟

در واقع علم از هیجانات هنر کمتر بهره برده و تنها به ارائه قوانینی ثابت مثل جاذبه زمین می‌پردازد اما در هنر فرای واقعیت رخ می‌دهد. در علم ما کشف کرده و در هنر خلق می‌کنیم و این تفاوت عمده علم با هنر است. همچنین هنر جاودانه بوده ولی علم را می‌توان کهنه کرد و هنر، از بیان مردمی ریشه می‌گیرد که بسیار حائز اهمیت است. در کاریکاتور می‌توان پیام‌های بیشتری را حتی از صفحه‌های کتاب ارائه داد.

- چه پیشنهادی برای موفقیت‌های بیشتر جشنواره کاریکاتور بهره وری دارید؟

اگر بتوان در کنار این هنر تصویری از هنرهای دیگر هم در این زمینه استفاده کرد، بسیار مفید خواهد بود. به طور مثال، استفاده تلفیقی از موسیقی که قله آزادی است، می‌تواند استفاده بهتری برای جوانان داشته باشد.

- با تشکر از حُسن نگاه تان به این جشنواره .

اخبار و مطالب مرتبط با:

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × = شش

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>