عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » جشنواره کاریکاتور » گفتگو با دکتر رادفر، از اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره کاریکاتور بهره وری

گفتگو با دکتر رادفر، از اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره کاریکاتور بهره وری

۱۹

مهر

۹۳

گفتگو با دکتر رادفر، از اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره کاریکاتور بهره وری

دکتر رادفر از ابتدای پیدایش ” جشنواره کاریکاتور بهره وری ” همراه این حرکت بوده است و نطفه شکل گیری چنین ایده ارزنده‌ای از دریچه خلاق نگاه شان شکل گرفت. هنرمند، طرحی متعالی در شناسنامه‌ی تاریخ ثبت می‌نماید و مدیری کاربلد، معمار حرکتی جاودانه می‌گردد در بطن رویدادها و چنین می‌شود که قصه گشایش یابد .

-  به عنوان اولین سوال، بهتر است کمی تفکر ابتدایی این جشنواره را برای مخاطبین بازگو نمایید.

ما تیمی بودیم دانشگاهی شامل حوزه‌هایی در مدیریت و صنعت که یک سری مسائل و دغدغه داشتیم و فکر کردیم که چگونه می‌شود تا این تئوری‌ها به شکلی ساده قابل انتقال به عموم مردم باشد. انتقال دانش‌هایی مثل بهره وری که در دنیا اجرا می‌گردد و شاید دریافت آن برای مردم عادی همراه با پیچیدگی و طی کردن زمانی جهت آموزش قابل دریافت باشد.

بر این اساس فکر کردیم که بهتر است از هنر تصویرسازی و بطور خاص از کاریکاتور بهره ببریم. در واقع کاریکاتور مفهوم را به زبانی ساده نشان می‌دهد و معمولا کارکرد برعکس دارد یعنی مثلا نظم را در حالت بی نظمی نشان می‌دهد. در ابتدای جرقه‌ای که زده شد، یک آزمایش در سطح ملی صورت گرفت و سپس با توجه به استقبال صورت گرفته، در دوره بعدی اولین دوره بین المللی جشنواره آغاز شد.

- چگونه به مفهوم عمیق بهره وری در قالب هنر دست یافتید؟

بهره وری، مفاهیم گستره‌ای را در برمی گیرد و ما در هر دوره یک مفهوم را در نظر گرفتیم، یک دوره فضای شهری و دوره دیگر محیط زیست بوده و همین طور استفاده از تکنولوژی موبایل هم در دوره‌ای مطرح شد. وسایلی که باعث تغییر زندگی مردم شدند و من علاقمندم دوره‌های آینده هم در خصوص مواردی دیگر از بهره وری هم کار کنیم. هدف ما فرهنگ سازی و انتقال مفاهیم فرهنگی برای جامعه است که از طریق هنر به میزان درک مخاطبین قابل استفاده است.

- در چهارمین دوره از جشنواره به آموزش در بهره وری رسیدید، این مساله‌ی اساسی چگونه انتخاب گردید؟

امروزه آموزش از شکل سنتی خود خارج شده و در دنیا بصورت فرآیند دو طرفه‌ای از یاد دهی و یادگیری است. ما فکر کردیم که چگونه می‌توان از این رویکرد، تولید محتوا کرده و قابل انتقال به جامعه نماییم. حضور در جشنواره با توجه به کسب تجربه از دوره‌های قبل برای جوانان مفید است و همه می‌توانند در مسابقه شرکت کنند. افراد جوان و گمنامی هم در دوره‌هایی انتخاب شده‌اند که باعث گسترده شدن دایره هنرمندان در سطح کشور گردیده است. فرآیند داوری هم شامل بررسی مفهوم و کیفیت طنز تصویری است که با قضاوتی اجماعی و ترکیبی از مدیران و هنرمندان انجام می‌شود.

- آیا به فکر ایجاد یک دبیرخانه دائمی و انجام برنامه ریزی زمان بندی شده برای دوره‌های آینده هستید؟

یکی از مسائل مهم جشنواره، وجود دبیرخانه و مشخص کردن برنامه هاست. البته ما به دلیل مستقل بودن، محدودیت‌هایی هم داریم. اما سعی می‌کنیم همچنان وابسته نباشیم و استقلال خود را حفظ کنیم. سیاست گذاران جشنواره، بعد از اتمام جشنواره و متاثر از شرایط، محورهای دوره آینده را تعیین می‌کنند و طوفان فکری شروع می‌شود. موضوعات در نظر گرفته برای جشنواره بعدی هم که می‌تواند مسائل مختلفی باشد، پس از اتمام این دوره مشخص خواهد شد.

-  به نظر می‌رسد در دوره‌های گذشته به لحاظ تبلیغات به اندازه توان بالای جشنواره، عمل نشده است.

ما معمولا در هر دوره از طریق رسانه‌های خبری و بیلبورد و دیگر موارد تبلیغی، اطلاع رسانی می‌کنیم. در این دوره هم جدا از اطلاع رسانی از طریق مصاحبه، در مراسم اختتامیه اعلام عمومی می‌کنیم و با اتوبوسرانی هم صحبت شده که اطلاع رسانی کند و در مورد چند بیلبورد هم صحبت شده است. به هرحال با توجه به خودجوش بودن جشنواره و عدم وابستگی، تنها با کمک دوستانی مانند آقای عابدی و آقای کریمی مقدم و دیگران کارها پیش می‌رود.

-  چه درخواست و حمایتی از نهادهای مرتبط دارید ؟

ما انتظار همکاری و همیاری نهادها را جهت نشر آثار داریم و از رسانه‌هایی مثل صدا و سیما و مطبوعات یاری می‌خواهیم. البته ما در رادیو فرهنگ، گزارش‌های خبری داشتیم اما می‌تواند بصورت میزگرد و انعکاس آثار جشنواره در میان برنامه‌های سیما باشد. به هرحال این گنجینه‌ی هنری باید در اختیار مردم قرار گیرد تا در جهت فرهنگ سازی کمک کند. ما صرفا کمک مالی نمی‌خواهیم و باید بصورت معنوی از جشنواره حمایت شود.

- برای آیین اختتامیه چه برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است؟

ما روز ۲۴ مهرماه در مراسم اختتامیه، گزارش جشنواره را اعلام می‌کنیم که شامل فرآیند داوری و خلاصه‌ای از فعالیت‌های دبیرخانه اجرایی و تعداد آثار رسیده و اعلام برندگان در بخش‌های مختلف کودک و بزرگسال خواهد بود. همچنین اهداف جشنواره و در نهایت فراخوان برای برگزاری دوره بعد می‌باشد که امیدواریم مراسم ارزنده‌ای برگزار شود. از عموم مردم هم دعوت می‌کنیم در زمان برگزاری نمایشگاه در فرهنگسراهای در نظر گرفته شده حضور یابند و دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را از طریق سایت و ارتباط با دبیرخانه اعلام نمایند و کمک کنند تا جشنواره در دوره‌های آینده به شکل بهتری برگزار شود .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + چهار =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>