عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » جشنواره کاریکاتور » قضاوتی توام با صداقت هنر، گزارش داوری “جشنواره کاریکاتور بهره وری”

قضاوتی توام با صداقت هنر، گزارش داوری “جشنواره کاریکاتور بهره وری”

۲۱

مهر

۹۳

قضاوتی توام با صداقت هنر، گزارش داوری “جشنواره کاریکاتور بهره وری”

 قضاوت، امری خطیر در همه‌ی ابعاد بشری است. همانا نگاهی بدون پیش داوری و توام با رکنِ اساسی عدالت، نیاز به مولفه‌هایی از ایمان به حقیقت و اشراف به تخصص در آن مقوله دارد.

داوری در جشنواره‌های هنری نیز جدا از بحث مورد اشاره نبوده و علاوه بر نگاهی بی حب و بغض و همراه با صلاحیت، ناخودآگاه عاملی فرعی نیز به خود می‌گیرد و آن سلیقه‌ی بصری و برداشت‌های درونی قضات هنرمندی است که نگاهی چند وجهی و از زاویه‌ای حسی به یک اثر دیداری و یا شنیداری دارند. این اصل نانوشته تقریبا مورد توافق اکثریت شرکت کنندگانی است که در یک جشنواره و یا مسابقه پایاپای حضور به هم می‌رسانند و از هنرهفتمی به نام سینما گرفته تا طرح‌های بدیعی چون کاریکاتور دامنه دارد.

“جشنواره کاریکاتور بهره وری” نیز در سه دوره از سنوات برگزار شده و چهارمین دوره‌ی در حال برگزاری سعی نموده تا با ایجاد بستری مناسب در خصوص قضاوت آثار ارسالی به رقابتی یکسان و بدون جهت گیری‌های سیاسی و رفاقت‌های صنفی بدل شود. پاشنه‌ی این بستر در تعیین افرادی بوده که خود در این عرصه صاحب نظر و کاردان هستند و مورد تایید شرکت کنندگانی خواهند بود که با سوابق کاری شان برخورد نموده اند.

چهارمین دوره از جشنواره بین المللی کاریکاتور بهره وری در حالی برگزار می‌گردد که قبل از آن، دوره‌ای به صورت ملی هم برگزار گردیده بود. آن چه هدف نهایی از تصمیمات داوری با توجه به اهداف  جشنواره است، حرکت از وجه توصیفی به وجه تجویزی آثار است و مسلما نگاه در نظر گرفته شده در داوری‌های گذشته، در جشنواره چهارم هم وجود خواهد داشت.

مسلما ردیف کردن نام‌هایی همچون بهمن عبدی، علیرضا کریمی مقدم، علی درخشی، کیارش زندی و رحیم بقال اصغری در لیست داوران این دوره از جشنواره می‌تواند مُهر اطمینان به انجام قضاوتی هنرمندانه از سوی شرکت کنندگان قلمداد شود. از طرفی بخش دیگری از داوران این دوره که شامل افراد آشنایی در عرصه مدیریتی کشور همچون دکتر جواد جاسبی، دکتر رادفر، دکتر حسینی، دکتر علی اکبر رضایی و دکتر حیدرزاده است، توازن ارزشمندی از افراد صاحب نظر در مقوله‌ی بهره وری و در چارچوب مفاهیم مختلف آن را در بر خواهد داشت.

داوران کاریکاتور بهره وری

فرآیندِ داوری این جشنواره، براساس آن چه در ادوار گذشته و این دوره از برگزاری آن مورد تحقیق قرار گرفت، مسیری عقلانی و نگاهی شایسته سالارانه در جهت اهداف برگزاری آن بوده است که همانا بروز آثاری هنرمندانه در باب موضوع بهره وری است. جریانی که این مساله را به درستی هدایت می‌کند؛ دریافت کلیه آثار از طریق دبیرخانه جشنواره و بررسی و مشاهده‌ی تمامی کاریکاتورها بدون اطلاع از اسامی خالقین آن بوده است. در گام بعدی، آثاری که به لحاظ هنری و مفهومی قابل دفاع در مرحله نهایی باشند از باقی آثار جدا شدند. مطابق روال سیار جشنواره‌های معتبر، این آثار نهایی به مدت چندین روز در معرض نمایش قرار گرفتند تا از طریق نظرات هنرمندان، مشابهت‌های احتمالی به دبیرخانه جشنواره اعلام گردد. در نهایت، ساعت‌ها بحث و بررسی توسط کلیه داوران منتهی به جمع بندی در قضاوت و رسیدن به آرایی واحد جهت معرفی در مراسم پایانی خواهد شد.

در چهارمین دوره از برگزاری این جشنواره به مانند ادوار گذشته، داوران مطرحی از دنیا نیز به همراه گروه ایرانی رای و نظرات خود را از راه دور ارسال نمودند تا با در نظر گرفتن آرای دریافتی جمع بندی نهایی حاصل شود. افرادی چون محمد کاهرامان از ترکی، انجل  بولیگان از مکزیک، دارکو  از مونته نگرو و کازانوفسکی از اکراین داوران خارجی جشنواره کاریکاتور بهره وری هستند که در این دوره حضور داشتند. گفتنی است در اولین دوره از جشنواره بهره وری، داوران خارجی به تهران آمده و از نزدیک مشارکت کردند اما در دوره‌های بعد به دلیل هزینه بالای سفر داوران به تهران، شیوه رای گیری از داوران خارجی تغییر یافت.

آن چه هدف است رسیدن به آثار برتری است که هم در فُرم ارایه شده و هم در مفاهیم جاری در کاریکاتور بتواند گویای نگاهی خلاقانه و توام با طرحی هنرمندانه باشد که این مهم در سه دوره از برگزاری آن و چهارمین دوره از جشنواره کاریکاتور بهره وری به نحو مناسبی صورت گرفته و داوران این دوره تا کنون، لیست افراد برتر را تعیین نموده و آمادگی دارند تا در روز پنج شنبه ۲۴ مهرماه با اعطای جوایز در نظر گرفته شده که شامل ۳۰۰۰ یورو به نفر اول، ۲۰۰۰ یورو به اثر دوم و ۱۰۰۰ یورو به سومین برگزیده خواهد بود، به این دوره از قضاوت پایان دهند. البته کاشف به عمل آمده که در این دوره از جشنواره، به علت انتخاب همزمان دو نفر به عنوان سومین اثر برگزیده، به طور استثنا به هر کدام از این افراد، ۷۵۰ یورو تعلق خواهد گرفت.

آن چه در مسیر تعیین شده می‌تواند ملاک قضاوتی راستین در قلب تاریخ باشد، نگاهی بدون حب و بغض و همراه با اعتمادی است که نزد شرکت کنندگان در جشنواره و آحاد علاقمندان به هنر کاریکاتور بر جای خواهد ماند و به راستی چیزی جز حقیقت در طاقچه‌ی زمان ماندگار نخواهد بود.

همانا حضور حداکثری هنرمندان در ادوار برگزار شده، برگ اعتمادی است که از قضاوت عادلانه‌ی داوران حاصل گردیده است و امید که این اعتماد دو سویه تا همیشه باقی باشد.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + = 10

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>