عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » جشنواره کاریکاتور » گزارشی کوتاه از چهارمین جشنواره کاریکاتور بهره وری

گزارشی کوتاه از چهارمین جشنواره کاریکاتور بهره وری

۲۱

مهر

۹۳

گزارشی کوتاه از چهارمین جشنواره کاریکاتور بهره وری

جشنواره‌های کارتون رنگارنگ که این روزها اغلب با موضوع آزاد برگزار می‌شوند در کش و قوس بی نظمی‌ها و عدم تعهد اعتبار خویش را از دست می‌دهند در این میان معدودی از جشنواره‌ها توانسته‌اند از خوان اول و یا دوم عبور کنند و به دلیل عدم رعایت مسئولیتها و کیفیت لازم در خوان سوم جا مانده اند. جشنوارهای رنگارنگ و متنوع در کشور خود ما نیز بسیار بوده‌اند که در همان پله اول زمین گیر شده اند.

در این میان دو جشنواره بین المللی از جمله دوسالانه تهران و یا جشنواره تبریز توانسته‌اند به صورت تقویمی از بحرانهای بی شمار جان سالم به در برده و جشنواره‌های خود را به بالای رقم دهم برسانند هر چند در سالهای اخیر نیز حرکت این دو جشنواره کند شده است و هرچند در مقابل جشنواره‌های چون ملانصرالدین ترکیه  یا ساتیرکون لهستان یا  کنوکه هایست بلژیک که از ارقام سی و چهل نیز جلوتر افتاده‌اند رقم پایینی است، اما هر جشنواره بین المللی دارای حساسیت‌های بی شمار و نیازمند فداکاری‌های شخصی و گروهی است که جشنواره بهره وری از این نعمت مهم برخوردار بوده است.

جشنواره بین المللی کاریکاتور بهره وری به جهت ویژگی‌های خاص خود توانسته است از پله چهارم عبور کند و با بالندگی در هر دوره ارقام کمی و کیفیت خود را بهبود بخشد. این جشنواره به دلیل دارا بودن موضوع پیچیده معمولا به زحمت می‌تواند آثاری جمع کند و اغلب نیازمند سفارش و توصیه شخصی به افراد برجسته برای خلق آثار در موضوع بهره وری است.

با این حال در این دوره با این خصوصیت ویژه توانست از هنرمندان برجسته خارجی آثاری جمع کند آثاری از کارتونیست‌های بزرگ که معمولا در کمتر جشنواره‌ای شرکت می‌کنند. آجیسم سولاج، والنتاین جورجیو، والنتایندروژنین، لوئیس پل، سیران جعفرلی، اولگ کوتسول، آرس، رائد خلیل، هیجابی دمیرچی، وسام خلیل، کامیل یاووز و جولیان بناپای از جمله این افراد هستند.

شاید این  عوامل باعث شده‌اند که در میان جشنواره‌هایی با ستاره‌های سیاه یا خاکستری، این جشنواره ستاره قرمز دریافت کند. آنهم با ۵ ستاره که در هر سال فقط  چند جشنواره موفق به دریافت ۵ ستاره از فکو (فدراسیون جهانی کارتون) می‌شوند و بیشتر از ۵۰ سایت خبری در سراسر جهان اخبار جشنواره را تحت پوشش قرار دادند. آثار همچنین در گالری cwn-news به نمایش در آمد و توسط آقایان محمد کاهرامان از ترکیه، انجل  بولیگان از مکزیک، دارکو  از مونته نگرو و کازانوفسکی از اکراین و همچنین علی درخشی، کیارش زندی، بهمن عبدی، علیرضا کریمی مقدم، رحیم بقال اصغری و چند بزرگوار از دبیرخانه جشنواره بهره وری مورد بررسی چندین ساعته قرار گرفته و نتایج مشخص گردیده اند. همچنین این جشنواره همپای سایر جشنواره‌های بین المللی معتبر که به کمپین مشابهت‌ها پیوسته‌اند فینالیست‌های خود را به مدت ۷ روز در معرض نمایش قرار داده اند. مشابهت‌های احتمالی از سوی هنرمندان و مشاهده کنندگان به دبیرخانه ارسال گردید تا بعدا در نتایج منتشره تغییری صورت نگیرد.

تینا علی اصغری بختور-  مسئول دفتر دبیرخانه چهارمین جشنواره بین المللی کاریکاتور بهره وری

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت − = 0

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>