عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » جشنواره کاریکاتور » مصاحبه با بهرام عظیمی، هنرمند مطرح کشور در جشنواره کاریکاتور بهره وری

مصاحبه با بهرام عظیمی، هنرمند مطرح کشور در جشنواره کاریکاتور بهره وری

۲۲

مهر

۹۳

مصاحبه با بهرام عظیمی، هنرمند مطرح کشور در جشنواره کاریکاتور بهره وری

جشنواره‌ای با هنرمندان و داوران معتبر


خلق شخصیت بر تصویر، همچون آفرینش موجودی است که با همه‌ی اعضای زیستی حیات در درون نگاه آدمیان به سر می‌برد و از این رو ماندگاری آن به لحاظ قدرت پرداخت کاراکتر و اتصالش به ضمیر ناخودآگاه مخاطب، بسیار مشکل است.

بهرام عظیمی، کارتونیست مطرح کشور با خلق نمودن کاراکترهایی تماشایی در ذهن خاطره‌ی بینندگان جای گرفته و “سیاساکتی” گوشه‌ای از سیطره‌ی قلمروی ذهنی این هنرمند ۴۸ ساله است. او که با ساخت اولین انیمیشن بلند داستانی با دنیای پرده‌های سینما هم آشناست، با وجود مشغله کاری به سوالات ما پاسخ داد که خواندنش خالی از لطف نیست.

بهرام عظیمی

- جناب عظیمی، شما در چند دوره از جشنواره کاریکاتور بهره وری به عنوان شرکت کننده و داور حضور داشتید، از نگاه شما عملکرد این جشنواره در چهار دوره از برگزاری آن چگونه بوده است؟

جشنواره کاریکاتور بهره وری، رقابتی بین المللی است که از همان ابتدای برگزاری، توانست اعتبار خود را پیدا کند. معمولا ریسکی است که جشنواره‌ها بصورت بین المللی برگزار شود و خصوصا در کشور ما، برگزاری جشنواره‌ای این چنینی سخت است. اما به نظرم با توجه به تجربه‌ای که آقای کریمی مقدم دارند، به خوبی توانستند از پس کار برآیند. به هرحال ایشان به عنوان کاریکاتوریستی است که سال‌ها در جشنواره‌های متعدد خارجی حضور داشته و جوایز بسیاری گرفتند و با توجه به شناختی که داشتند روال کار را به خوبی می‌دانستند.

- جایگاه جشنواره کاریکاتور بهره وری را در مقابل جشنواره‌های متعدد داخلی و خارجی چگونه می‌بینید؟

با توجه به همت و حمایت‌های خوب هنرمندان باید گفت که حالا این جشنواره جایگاه خود را پیدا کرده است و از دلایل اش، حضور کاریکاتوریست‌ها و داوران مطرح جهان می‌باشد که سطح کیفی این جشنواره را نسبت به برخی دیگر از جشنواره‌های کاریکاتور بالا برده است. از طرف دیگر موضوع انتخابی و تنوع کارها بسیار ارزنده است. همچنین داوران خوبی حضور دارند و برگزاری مناسبی هم دارد.

- چه مواردی می‌تواند به برگزاری مناسب‌تر جشنواره در دوره‌های آتی کمک نماید؟

۲ نکته از نظرمن می‌تواند عامل نقص در این جشنواره باشد. یکی این است که مبلغ جایزه‌ی در نظر گرفته شده، خیلی ناچیز است و دیگری این که داوران هم دستمزد پایینی می‌گیرند. من در این جشنواره هم داور بوده و هم شرکت کرده‌ام که البته برنده نشدم.

- شما در فضای سینما هم کار کردید و به هنرهای دیگر اشراف دارید. به نظرتان چه تفاوتی میان کاریکاتور با دیگر رشته‌های هنری است؟

کاریکاتور از نظر شباهت تا حدی با کمیک استریپ یا کارتون دنباله دار ارتباط دارد و کارتون موضوعی می‌تواند مناسب کار باشد. تمام افرادی که کارتونیست هستند و هنرمندان دیگری که تجربه دارند، به خوبی می‌دانند که بسیاری از کارتون‌های جشنواره، امکان رسیدن به سوژه فیلم کوتاه را دارد.

- برخی از کاریکاتوریست‌ها برای نسبت معنا و فُرم به درصدهای خاصی اشاره دارند، شما با این دسته بندی‌ها موافق هستید؟

شرط اول در کارتون، موضوع است. شما یک موضوع خیلی خوب را می‌توانید با تکنیک ضعیفی اجرا کنید و برعکس موضوع ضعیف حتی با وجود تکنیک در فرم و فضاسازی و ایجاد رنگ، در نهایت به چاپ در کتاب جشنواره می‌رسد. بهترین حالت این است که موضوع خوب با اجرای خوبی داشته باشیم. اگرچه در نهایت موضوع نقش اساسی دارد.

۱ دیدگاه

  1. خیلی استفاده کردم.من اطز طرفداراشم.مصاحبه خوبی گرفتید و کاریکاتورا خوبن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 − = هفت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>