عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » جشنواره کاریکاتور » گفتگویی خواندنی با آقای عابدی، از بنیانگذاران جشنواره کاریکاتور بهره وری

گفتگویی خواندنی با آقای عابدی، از بنیانگذاران جشنواره کاریکاتور بهره وری

۱۶

مهر

۹۳

گفتگویی خواندنی با آقای عابدی، از بنیانگذاران جشنواره کاریکاتور بهره وری

بهره وری، نه یک شعار برآمده از اقتصاد بلکه شاخصه‌ای روشن برای رشد و بهینه سازی همه‌ی ابعاد زیستن است و دامنه‌ای از انرژی‌های زیرزمینی تا قامت بشر را در بر می‌گیرد.

بهره وری، صورتی دوباره بر سیمای فعالیت بشر بخشیده تا در نهایت بخشی از تعالی رخدادی در سبزینه حیات آدمیان باشد. از اندیشه تا عمل راهی به فراز پرواز دارد تا در هزاره سوم بیداری، توسعه‌ای پایدار و سازمان یافته به سامانه نگاه ایرانیان نشیند.

۸ سال پیش مردانی در دایره‌ی مدیریتی کشور با گستره‌ای به پهنای بهره وری، جشنواره‌ای هنری را راه اندازی نموده و کاریکاتور را به نشانِ اندیشه‌ی والای نهفته در آن برگزیدند.

جانی از لطافت نقش می‌یابد و روحی خردمندانه در بستر کاریکاتور می‌یابد تا راز دشواری از حقیقت را به سادگی عیان سازد.

مهدی عابدی کاریکاتور بهره وری

با آقای مهدی عابدی، از بنیانگذاران جشنواره، تاریخچه‌ای را ورق زدیم تا ” به سادگی یک لبخند بیاموزیم” نگاهی را که همچنان ادامه خواهد داشت .

- جناب عابدی، لطفا از چگونگی پیدایش جشنواره کاریکاتور بهره وری و رویکرد اولیه در نزد بنیانگذاران آن، توضیحاتی را برای علاقمندان عرصه هنر بفرمایید.

 ایده و زیربنای جشنواره کاریکاتور در سال ۱۳۸۵ به ذهن دوستان اساتیدی از گروه مدیریت دانشگاه آزاد افتاد و این طرح را به مسئولان منطقه ۴ شهرداری تهران ارائه نمودیم که ابرازعلاقه شد و با توجه به اهمیت بهره وری در زندگی و مصادف با روز اول خردادماه که روز ملی بهره وری نام دارد، این راه شکل گرفت.

-  با چه نگرشی، رشته هنری کاریکاتور را از میان دیگر هنرها انتخاب نمودید؟

شعار کلی جشنواره این است که “به سادگی یک لبخند بیاموزیم” و همه رسالت این جشنواره در راستای نگاهی بی آلایش به مفاهیم زندگی و راه و روش انتخابی آن است که با زبان دیداری و نه صرفا با کلام شکل بگیرد.

کاریکاتور با توجه به دیداری بودن و تلفیقی از شیرینی با تلخی می‌تواند جذاب باشد و به بهترین شکل می‌شود آن را در جامعه گسترش داد و نگاهی به همه اقشار جامعه نمود.

- در این هدف ارزنده، چه دوستانی تا به امروز همراه بوده اند؟

ما از اساتید رشته هنر در این راه کمک گرفتیم که از جمله مهندس کریمی مقدم از بزرگان این رشته همیشه یار و یاور ما بودند و از داوران ثابت جشنواره تاکنون می‌باشند. همچنین جناب دکتر جواد جاسبی که خود جزو افراد پایه گذار جشنواره بودند و ایده از طرف ایشان شکل گرفت، دبیر علمی جشنواره هستند و دکتر رادفر که از بدو تولد با ما بودند.

البته دوستان دیگری هم می‌باشند که دیگر نتوانستیم در خدمت شان باشیم.

-  به اولین دوره‌های جشنواره بپردازیم و این که چه شرایطی در سال‌های ابتدایی حاکم بود؟

اولین دوره جشنواره بصورت ملی در سال ۱۳۸۵ و روز ملی بهره وری برگزار شد. اما با توجه به استقبال مناسبی که صورت گرفت از طرف سیاستگذاران جشنواره تصمیم گرفته شد که از سال بعد این جشنواره در ابعاد بین المللی انجام شود که در واقع اولین دوره بین المللی جش%:/.,D9

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 − دو =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>