عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » معرفی کتاب شوپنهاور

معرفی کتاب شوپنهاور

۹

مهر

۹۳

معرفی کتاب شوپنهاور

کتاب «شوپنهاور» نوشته جولیان یانگ با ترجمه حسن امیری‌آرا، کتابی است که با هدف شناساندن تفکر شوپنهاور به کسانی که قصد شناخت او را دارند نوشته شده و چندی پیش از سوی انتشاران ققنوس منتشر شد.

کتاب «شوپنهاور» ۹ فصل را شامل می‌شود: زندگی و آثار، متافیزیک: جهان همچون بازنمود، متافیزیک: جهان همچون اراده، متافیزیک: واقعیت نهایی، هنر، هنر(ادامه)، اخلاق‌شناسی، رستگاری و تاثیر و میراث شوپنهاور

فلسفه شوپنهاور، طبق معیارهای گشاده‌دستانه فلسفه قرن نوزدهم آلمان، فلسفه‌ای مختصر و مفید است. او تنها یک اثر فلسفی نظام‌مند نوشت که «جهان همچون اراده و بازنمود» نام دارد. تسلط بر این اثر به معنای تسلط بر کل فلسفه شوپنهاور است.

تئودور آدورنو این فیلسوف را عبوس و بداندیش خطاب کرده است. برتراند راسل او را سطحی و کسی که چندان صادق نیست، می‌داند. اما آیریس مرداک او را شادکام، صادق و بخشنده معرفی کرده است.

معرفی کتاب شوپنهاور

“شوپنهاور فیلسوف صریحی است. پاسخ او به پرسش زندگی چیست؟ صریح است: زندگی رنج است، آونگی است میان فشار خواستن و درد ملال. اما در پس این پاسخ ساده اندیشه‌ای نهفته است که مانند عمارتی عظیم، ظرافت‌ها و جزییات فراوانی دارد تا هرچه محکمتر بر این حکم بدبینانه مهر تأیید بزند.”

آنچه خواندیم، نوشته‌ای است که در پشت جلد کتاب آمده است.

بخشی از کتاب شوپنهاور

شوپنهاور می‌گوید دیدگاه ابژکتیو نمایانگر روش‌شناسی علم است. (او عقیده متعارف علوم معاصر را پیش‌بینی می‌کرد. یعنی این شرط که نتایج آزمایشگاهی دانشمندان باید برای دیگر دانشمندان تکرارشدنی باشد و این بدین معناست که آن‌ها باید در محدوده داده‌هایی باشند که از نظرگاه ابژکتیو در دست است.) بنابراین، می‌توانیم ناکامل بودن علم را توصیف کنیم ـ این واقعیت که علم درست در آن بزنگاهی که می‌خواهیم بدانیم جهان حقیقتا چیست یک «» صرف عرصه می‌دارد ـ به عبارت دیگر: ناکامل بودن نظرگاه ابژکتیو همین است، یعنی شکست آن در کشف سرشت نهایی چیزها.

این‌ها همه نشان از آن دارد که اگر بخواهیم به ژرفنای سرشت نهایی واقعیت برسیم، تنها یک پستو برایمان باقی است: نظرگاه سوبژکتیو. اما این نظرگاه چگونه در این کار یاریمان می‌دهد؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 − یک =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>