عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » نقد و بررسی رمان کلاه جادویی و مجسمه مسی

نقد و بررسی رمان کلاه جادویی و مجسمه مسی

۱۹

خرداد

۹۳

نقد و بررسی رمان کلاه جادویی و مجسمه مسی

رمان کلاه جادویی و مجسمه مسی نوشته محمد حنیف، روز سه شنبه (۲۰ خرداد ماه) ساعت ۱۷ در فرهنگسرای ارسباران نقد و بررسی می‌شود.

در نشست نقد و بررسی کلاه جادویی و مجسمه مسی، که با همکاری بنیاد شعر رو ادبیات داستانی برگزار می‌شود، محمدجواد جزینی و سیدمحمد حسینی، حضور خواهند داشت.

کلاه جادویی و مجسمه مسی

محمد حنیف در این اثر از شیوه داستان ایرانی از داستان در داستان، نقالی و قصه‌گویی عامیانه استفاده کرده است و در آن به مفهوم قدرت و عدالت پرداخته شده است.

این رمان در دوازده فصل دغدغه‌های یک حاکم، آسیب‌های حکومتی و عوامل شکل‌گیری انقلاب را بررسی کرده است. حنیف اثرش را یک رمان کاملاً ایرانی می‌خواند که در آن به شیوه داستان ایرانی از داستان در داستان، نقالی و قصه‌گویی عامیانه استفاده کرده است.

حنیف درباره کلاه جادویی و مجسمه مسی گفته:

این رمان از میراث ادبی کهن مثل گزیده اشعار و مفاهیم بکر داستان‌های ایرانی بهره برده و در عین حال که رئالیسم جادویی در آن برجسته است، ریشه در آثار ادبی کهن کشورمان دارد و آن را معرفی می‌کند.

نقد رمانکلاه-جادویی-و-مجسمه-مسی

دو مامور جوان ولی ظاهرا بانفوذ برای تجسس با لباس مبدل وارد شهری می‌شوند. در پی درگیری با پلیس منطقه، یکی به رودخانه می‌افتد و دیگری در بازداشت گاه مورد ضرب و جرح و شکنجه قرار می‌گیرد. در ادامه زندگی شخصیت‌ها به موازات روایت می‌شود. یکی از روایت‌ها نشان می‌دهد.سپنتا، پسر یتیمی بوده و با مادرش به سختی روزگار می‌گذرانده و از مزاحمت راننده شریری در رنج بودند؛ تا اینکه از قضای روزگار یک بار آقای خستوان، پدر جاوید سر می‌رسند؛ راننده را تنبیه می‌کنند و مادر و فزند را با خود به شهر می‌برند سپنتا و جاوید بعدها دوش به دوش به دانشگاه می‌روند. جاوید، گرفتار عشق مارگاریتا، دختری خارجی می‌شود که در ایران زبان فارسی می‌خواند. مقدمات ازدواج را فراهم می‌کند اما خستوان روزی از او می‌خواهد برای نجات جان جاوید که حالا به سختی دل داده و کارش از دست شده، کنار بکشد…

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × = شصت سه

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>