عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » بازنشر “کلیدر” محمود دولت آبادی

بازنشر “کلیدر” محمود دولت آبادی

۲۱

مرداد

۹۳

بازنشر “کلیدر” محمود دولت آبادی

چاپ چهارم از رمان “کلیدر” نوشته محمود دولت آبادی، با همکاری انتشارات فرهنگ معاصر منتشر شد.

“کلیدر” محمود دولت آبادی

کلیدر (معروف‌ترین اثر محمود دولت آبادی) برای اولین بار سال ۱۳۵۷ منتشر شد که این اثر به سبک رئال نوشته شده و از جمله آثار روستایی نویسی ادبیات داستانی ایران به حساب می‌آید.

آغاز داستان در سال ۱۳۲۵ است و درباره خانواده‌ای کرد که به سبزوار کوچ می‌کنند و شخصیت اصلی رمان محمود دولت آبادی “گل محمد” است.

چاپ چهارم رمان در قطع پالتویی (۲۰ در ۲۱) و در مجموعه‌ای پنج جلدی (جلدهای اول و دوم، سوم و چهارم، پنجم و ششم، هفتم و هشتم و نهم و دهم)، منتشر شده است.

درون‌مایهٔ کلیدر همچون اغلب آثار دولت‌آبادی مبارزه برای حصول عدالت اجتماعی و بازداشتن ظلم از اقشار ضعیف و ستم‌دیدهٔ جامعه و رسیدن به مدینهٔ فاضله‌ای است که در آن نعمت‌ها و مواهب زندگی به طرز منصفانه‌ای بین اعضای جامعه تقسیم شده‌است. بنابراین کلیدر علاوه بر آفرینش ادبی، درون‌مایه‌هایی سیاسی و اجتماعی نیز دارد و نویسنده در آن خواستار تغییرات اساسی در وضعیت و نحوهٔ ادارهٔ جامعه است.

کیدر محمود-دولت-آبادی

بخشی از رمان محمود دولت آبادی

تب اگر چه تن را نزار می‌کند اما گویی گرمایی دیگر گونه می‌بخشد . ستیز اگر چه خون با خود دارد اما جان را بر می‌افروزد و شعله ور می‌کند به تب و تاب می‌افکندش باژگونه‌اش می‌کند. در چنین لحظه‌هایی ست که آدمی از خود فرا چنگ می‌آورد. خود را می‌قابد جذب می‌کند جانی تازه میگیرد و برای هستی خود بایدی می‌یابد. عشق اگرچه می‌سوزاند اما جلای جان نیز هست. لحظه‌ها را رنگین می‌کند سرخ. خون را داغ می‌کند آفتاب است . فراز است و فرود . کوهستانی افسانه‌ای است. هموار به ناهموار ناهموار به هموار. کشف تازه‌ای از خود در خود. در انبوه باطن موجی نو پدید می‌آید …

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ نُه = 11

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>