عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » کهن‌الگوهای شخصیت در غزلیات حافظ

کهن‌الگوهای شخصیت در غزلیات حافظ

۵

آبان

۹۳

کهن‌الگوهای شخصیت در غزلیات حافظ

سی‌ودومین مجموعه درس گفتارهایی درباره‌ حافظ-کهن‌الگوهای شخصیت در غزلیات حافظ-، روز چهارشنبه(۷ آبان) ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

این برنامه از سری درس گفتارهای شهر کتاب به تحلیل کهن‌الگوهای شخصیت در غزلیات حافظ، اختصاص دارد و محمدحسن شهسواری به عنوان سخنران حضور خواهد داشت.

بدیهی است شخصیت و شخصیت‌پردازی از عناصر اصلی متونی است که روایتی بر آن مترتب است. یعنی داستانی در آن گفته می‌شود. بنابراین سخن از شخصیت در فرمی مانند غزل که در بیشتر موارد ابیات نسبت به یکدیگر و نیز کل ساختمان غزل، استقلال دارند، احتیاط وافری می‌طلبد. با این حال به نظر می‌رسد می‌توان در مجموعه‌ غزلیات یک شاعر، آن هم شاعری چون حافظ که دستگاه فکری و جهان احساسی‌اش، کمابیش صرفا از طریق غزلیاتش به دست ما رسیده، از دیدگاه کهن‌الگوهای شخصیت نظری انداخت. کهن‌الگوهایی که برای اولین بار کارل گوستاو یونگ ما را متوجه آن کرد اما با فاصله‌ای بسیار کم، درماتورژها، حتا گاه بیشتر از روانشناسان آن را به خدمت گرفتند. کهن‌الگوهایی همچون «قهرمان»، «سایه»، «پرسونا» و «پیر فرزانه»

علاقه مندان برای شرکت در این نشست می‌توانند به نشانی تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم مراجعه نمایند.

اخبار و مطالب مرتبط با:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − = یک

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>